EkoLublinWiadomości

Jak kompostować bioodpady? Miasto wydało przewodnik

Miasto Lublin zachęca właścicieli domów jednorodzinnych do zakładania przydomowych kompostowników. W tym celu lubelski magistrat przygotował krótki poradnik z praktycznymi wskazówkami na temat kompostowania, a od 1 lipca rozszerzy ulgę dla właścicieli domów jednorodzinnych wyposażonych w kompostowniki.

– „Kompostowanie jest łatwym i tanim sposobem na zagospodarowanie wytwarzanych bioodpadów oraz wyprodukowanie z nich naturalnego materiału do użyźniania gleby. Posiadanie własnego kompostownika to nie tylko korzyść finansowa dla mieszkańców i mieszkanek związana ze zmniejszeniem opłaty za odbiór odpadów komunalnych, ale także ukłon w stronę środowiska naturalnego” – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Z poradnika możemy dowiedzieć się jak założyć kompostownik, co zrobić, by kompost stał się stu procentowym nawozem oraz jak radzić sobie z trudnościami, które mogą nas zaskoczyć w trakcie kompostowania.

Publikacja informuje, że do kompostowania powinny trafiać przede wszystkim odpady kuchenne: skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty czy resztki owoców i warzyw, a także odpady roślinne z ogrodu – pozostałości po cięciu, pieleniu czy koszeniu trawnika.

W kompostowniku nie należy natomiast umieszczać odpadów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kości i mięso – te z kolei trzeba wrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Miasto chce zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do utylizowania bioodpadów w przydomowych kompostownikach również poprzez rozszerzenie ulgi za kompostowanie. Od 1 lipca br. zwolnienie będzie wynosić 4 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość, a nie jak do tej pory od gospodarstwa.

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z ulgi i zdecydują się na kompostowanie bioodpadów powinni złożyć nową deklarację dotyczącą wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z informacją o posiadaniu kompostownika przydomowego i wyliczyć miesięczną wysokość zwolnienia. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych, którzy już zadeklarowali, że korzystają z kompostownika ulga zostanie zaktualizowana automatycznie, bez konieczności składania nowej deklaracji.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Opłaty za odbiór śmieci w Lublinie. Nowe stawki od 1 lipca

Obecnie w Lublinie informację o posiadaniu kompostownika złożyło ponad 970 gospodarstw domowych.

Poradnik „Kompostowanie – naturalnie proste!” jest dostępny pod tym linkiem.

kompostowanie bioodpadów - ulotka
fot. Miasto Lublin

3 komentarze do “Jak kompostować bioodpady? Miasto wydało przewodnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *