LublinWiadomości

Lubelskie pszczoły wołają o pomoc

W ramach przygotowań do obchodów Wielkiego Dnia Pszczół, lubelski Ratusz występuje z inicjatywą promującą ochronę tych cennych owadów. Miasto organizuje konkurs, w którym główną nagrodą są hotele dla owadów – idealne dla tych, którzy chcą chronić pszczoły na własnym podwórku.

– Pszczoły, mimo swoich niewielkich rozmiarów, są jednymi z najbardziej pożytecznych stworzeń na Ziemi. Zapylają około 90% roślin kwiatowych, a bez nich wiele gatunków roślin nie wydałoby owoców i nasion. Dlatego tak ważna jest ich ochrona – wyjaśnia Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Konkurs „Pszczoła o pomoc woła” to idealna okazja, by połączyć kreatywność z ekologią. Aby wziąć udział, uczestnicy muszą opublikować wiersz o pszczołach i pomocy tym pożytecznym owadom pod postem konkursowym na facebookowym profilu „Miasto to też Twój dom”. Wiersze, które zdobędą najwięcej polubień do 7 sierpnia do godziny 14:00, otrzymają nagrody – hotele dla owadów. Konkurs jest otwarty dla mieszkańców Lublina posiadających aktywne konta na Facebooku.

Wielki Dzień Pszczół, obchodzony 8 sierpnia, to doskonały moment, by zwrócić uwagę na znaczenie tych owadów dla ekosystemu.

– Miasto od kliku lat prowadzi działania na rzecz ochrony pszczół. Należy do nich przede wszystkim zrównoważone zarządzanie trawnikami, które pozwala nie tylko utrzymać w sposób optymalny miejskie zieleńce, ale ma także ogromne znaczenie dla tych pożytecznych owadów i innych dzikich zapylaczy – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak kompostować bioodpady? Miasto wydało przewodnik

Poprzednie działania obejmowały zakup 120 hoteli dla owadów, które w ubiegłym roku trafiły do szkół, zarządców nieruchomości i indywidualnych mieszkańców Lublina w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego. W bieżącym roku, 17 szkół otrzymało specjalną mieszankę nasion, aby stworzyć łąki kwietne, które są kluczowe dla zdrowia pszczół.

Lublin zachęca także mieszkańców do osobistego zaangażowania, by chronić pszczoły i inne owady zapylające. Wystarczy sadzić różnorodne rośliny kwitnące, zapewniać owadom dostęp do świeżej wody, a także unikać stosowania pestycydów i innych toksycznych substancji. Każdy gest pomocy jest cenny – a przecież pszczoła o pomoc woła!

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *