LublinWiadomości

Nowe nasadzenia na ul. Sądowej w Lublinie. Powiększa się „Zielone Serce Miasta”

Rozpoczęcie prac na ul. Sądowej w Lublinie zwiastuje kolejny krok w kierunku stworzenia bardziej „zielonego” centrum miasta. Ustąpią parkingi, pojawią się drzewa i krzewy. Zmiany te są częścią inicjatywy „Zielone Serce Miasta”, która odświeża miejską tkankę.

Odsuwają się barierki i wchodzą koparki. Tak zaczyna się nowy etap zielonej przemiany Lublina. Na ul. Sądowej zaszumiały już maszyny, mające za zadanie odnowić istniejącą roślinność oraz przygotować grunt pod kolejne nasadzenia. Ta ekologiczna interwencja jest kontynuacją wcześniejszych działań na ul. Chopina i częścią znacznie szerszej inicjatywy pod nazwą „Zielone Serce Miasta”.

– Proponujemy takie kompozycje drzew i krzewów, które dobrze sobie radzą w warunkach miejskich – wyjaśnia Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni. I dodaje: – W ten sposób realizujemy założenia inicjatywy „Zielone Serce Miasta”, której celem jest stworzenie spójnej sieci terenów zieleni w obszarze przede wszystkim Śródmieścia, czyli zabytkowej i wysoko zurbanizowanej dzielnicy.

W ramach prowadzonych prac niektóre miejsca parkingowe zostaną przeniesione z chodnika na jezdnię. Dzięki temu między obecnie rosnącymi drzewami powstanie więcej miejsca dla nowej roślinności. Ponadto bezpowrotnie zniknie część kostki z istniejącego chodnika na rzecz nowoprojektowanych rabat.

Nowe nasadzenia planowane są już w październiku. Na ul. Sądowej zagości 7 lip drobnolistnych odmiany „Greenspire”, a także ponad 500 sadzonek różnych gatunków, takich jak róża okrywowa czy irga błyszcząca.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie skwery przejdą metamorfozę

W tym roku zielony lifting objął również ulice Lubartowską, Królewską, 3 Maja i plac Wolności. W planach jest także modernizacja miejskich skwerów, finansowana z Zielonego Budżetu.

Sądowa to zaledwie jeden z odcinków wciąż rosnącej mapy zielonego Lublina. I jak zapowiadają władze miasta, to dopiero początek. Ostateczny cel? Stworzenie spójnej, ekologicznej oazy w sercu Lublina. Czy zatem Lublin stanie się polską stolicą zieleni? Czas pokaże, ale na pewno jest na dobrej drodze.

ul. Sądowa w Lublinie. Powiększa się Zielone Serce Miasta
fot. Miasto Lublin | ul. Sądowa
ul. Sądowa w Lublinie. Powiększa się Zielone Serce Miasta
fot. Miasto Lublin | ul. Sądowa

2 komentarze do “Nowe nasadzenia na ul. Sądowej w Lublinie. Powiększa się „Zielone Serce Miasta”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *