EkoLublinWiadomości

„Miasto z klimatem”. Lublin nagrodzony za innowacyjne projekty ekologiczne

Lublin znalazł się w gronie laureatów IV edycji prestiżowego konkursu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Miasto zostało docenione za inicjatywy ekologiczne obliczone na zatrzymywanie wód opadowych, w tym za założenie pierwszych miejskich ogrodów deszczowych oraz tworzenie zielonych rabat w centrum.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątek, 6 października, w Warszawie, Lublin został wyróżniony za swoje działania na rzecz zatrzymywania wody w mieście i poprawy mikroklimatu.

Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, komentuje: – Nasze działania to przede wszystkim rozszczelnianie nawierzchni utwardzonych, w których następnie tworzymy zielone rabaty, sadzimy drzewa i krzewy. Systematycznie zakładamy też pierwsze w mieście ogrody deszczowe.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe nasadzenia na ul. Sądowej w Lublinie. Powiększa się „Zielone Serce Miasta”

W konkursie „Miasto z klimatem” podkreślono zwłaszcza zasługi Lublina w zakresie zielonych inicjatyw w centrum miasta. Szczególne uznanie zyskały aleje drzew odtworzone wzdłuż ulic Krakowskiego Przedmieścia i Chopina, wzbogacone o kwitnące krzewy. Te działania nie tylko poprawiają estetykę miejskiej przestrzeni, ale również zwiększają bioróżnorodność.

Rabaty wykonano z materiałów wysokiej jakości, a doboru roślin dokonano z myślą o specyficznych warunkach miejskich. Warto również podkreślić, że w ramach Zielonego Budżetu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”, Lublin zyskał cztery nowe nasadzenia roślin zatrzymujących wodę w gruncie i gromadzących ją podczas intensywnych opadów. Projekty te zrealizowane są w różnych częściach miasta, w tym w Parku Jana Pawła II oraz wzdłuż ul. Ochotniczej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie skwery przejdą metamorfozę

Ponadto, jako element edukacyjny projektu, władze miasta przygotowały ogólnodostępny poradnik dotyczący budowy ogrodów deszczowych i zorganizowały webinary dla mieszkańców.

Organizowany od 2020 roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska konkurs „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” ma na celu promowanie ekologicznych i proklimatycznych działań w miastach. W tegorocznej, IV edycji konkursu, Lublin zajął III miejsce w kategorii miasta powyżej 70 tys. mieszkańców.

Kolejne projekty są już w planach. W tym roku na ulicy Obrońców Pokoju pojawią się kolejne rabaty deszczowe. To kolejny krok w stronę tworzenia bardziej zielonego i przyjaznego dla mieszkańców Lublina.

Miasto z klimatem - Lublin nagrodzony w prestiżowym konkursie
fot. Miasto Lublin | Pierwszy miejski ogród deszczowy w Parku Jana Pawła II

3 komentarze do “„Miasto z klimatem”. Lublin nagrodzony za innowacyjne projekty ekologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *