EkoLublinWiadomości

Kolejne topole ze statusem pomnika przyrody

Kiedy mówimy o pomnikach przyrody w Lublinie, zazwyczaj myślimy o dębach, jesionach czy lipach. Tym razem, na obradach Rady Miasta Lublin pojawią się nietypowe bohaterki – topole. Dzięki projektowi uchwały, dwa okazałe drzewa zostaną objęte ochroną prawną i dołączą do listy 81 pomników przyrody w mieście.

W Lublinie status pomnika przyrody zyskają kolejne dwa drzewa, a ich wybór może nieco zaskoczyć. Chodzi o topole, których rola w ekosystemie miejskim jest równie istotna, jak bardziej popularnych dębów czy lip.

– Tym razem, wyjątkowo opieką prawną chcemy objąć topole. Chcemy, by do zbioru najpiękniejszych i najbardziej wartościowych lubelskich drzew dołączyła topola na osiedlu LSM oraz topola na Tatarach obok Dworku Grafa – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Miasto z klimatem”. Lublin nagrodzony za innowacyjne projekty ekologiczne

Pierwsza kandydatka to topola kanadyjska, o imponującym obwodzie pnia 530 cm, rosnąca w okolicy ul. Zana. Drugą jest topola biała o obwodzie pnia 420 cm, ulokowana obok Dworku Grafa przy ul. Mełgiewskiej. Oba drzewa będące własnością miasta są zarządzane przez różne jednostki: pierwsza przez Lubelską Spółdzielnię Mieszkaniową, druga przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

To nie pierwszy raz, kiedy topole zyskują status pomnika przyrody w Lublinie. Na liście 81 pomników przyrody znajduje się już 8 topól, głównie gatunku czarnego, tj. ta, która rośnie przy ul. Spadochroniarzy, Lwowskiej, czy na skrzyżowaniu ul. Rudnickiej z ul. Koryznowej. Wartości te pokazują, że topole, choć rzadziej doceniane, również stanowią ważny element zielonej tkanki miasta.

Z ciekawostek, warto dodać, że każda osoba fizyczna, organizacja pozarządowa czy spółdzielnia mieszkaniowa ma możliwość zgłoszenia drzewa do objęcia ochroną prawną. Zgłoszeni kandydaci są weryfikowani pod względem stanu zdrowotnego, gatunku i parametrów dendrometrycznych. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód, opracowywane są karty pomnikowe i projekty uchwał, które następnie trafiają na obrady Rady Miasta. Ostateczną decyzję podejmują radni.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kolejne rabaty deszczowe w Lublinie, tym razem przy ul. Obrońców Pokoju

W kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby ochrony przyrody, takie inicjatywy nabierają szczególnego znaczenia. Dlatego każdy nowy „pomnik przyrody” jest nie tylko ważnym elementem ekosystemu, ale także symbolem zmian na lepsze w naszym otoczeniu.

topole ze statusem pomnika przyrody
fot. Miasto Lublin | Topola biała

3 komentarze do “Kolejne topole ze statusem pomnika przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *