EkoLublinWiadomości

Kolejne rabaty deszczowe w Lublinie, tym razem przy ul. Obrońców Pokoju

W Lublinie przy ul. Obrońców Pokoju dobiegają końca prace nad stworzeniem pięciu rabat deszczowych. Jest to efekt synergii między Miastem Lublin, InPostem oraz firmą Arbre Architektura Krajobrazu. Projekt zyskał także wsparcie młodzieży z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Po wcześniejszych realizacjach w zakresie miejskiej zieleni, Miasto wdraża kolejny projekt z zakresu zrównoważonego zarządzania wodą tym razem przy ul. Obrońców Pokoju.

– Dziękuję naszym partnerom: firmie InPost, zaangażowanej w Program InPost Green City, oraz ekspertom z Arbre Architektura Krajobrazu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Nowy zespół rabat deszczowych znajduje się w pasie zielonym obok jezdni i obejmuje powierzchnię 55,2 metrów kwadratowych. Obiekty te są zaprojektowane tak, aby zebrać wodę opadową z obszaru 620 metrów kwadratowych. Pierwotne prace gruntowe zostały już zakończone, a obecnie rośliny są sadzone przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego pod nadzorem specjalistów od architektury krajobrazu.

W ogrodach zastosowano głównie rodzime gatunki roślin odpornych na warunki ekstremalne, które dobrze sobie radzą w wilgotnej glebie, zatrzymują wodę w gruncie i gromadzą ją podczas intensywnych opadów. To gatunki takie jak funkia 'Patriot’, turzyca Morrowa, narecznica samcza, czy kosaciec syberyjski. Rośliny te dobrze znoszą także okresy suszy.

Sam ogród deszczowy to forma małej retencji, której celem jest zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu. Wydrążoną niecke wypełnia się specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca z dachów czy innych powierzchni nieprzepuszczalnych, czyli chodników, ulic, parkingów. Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery.

Chodzi również o zatrzymanie wody opadowej, aby nie przeciążała miejskiej kanalizacji, i jej późniejsze wykorzystanie przez lokalną florę.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Miasto z klimatem”. Lublin nagrodzony za innowacyjne projekty ekologiczne

Projekt rabat deszczowych wpisuje się w szerszą inicjatywę związaną z Zielonym Budżetem pn. „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”, który promuje wśród mieszkańców Lublina zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi. Ostatecznym celem jest adaptacja miasta do nowych warunków klimatycznych, jak i zwiększenie powierzchni zielonych w aglomeracji.

– To sposób na pokazanie, że działania na rzecz ekologii są nie tylko możliwe, ale i potrzebne. Oczekuję, że stanie się to inspiracją do podobnych inicjatyw w innych dzielnicach, a także na prywatnych działkach – dodaje Artur Szymczyk.

rabaty deszczowe przy ul. Obrońców Pokoju
fot. Miasto Lublin | Ogród deszczowy – przekrój – ul. Obrońców Pokoju w Lublinie

2 komentarze do “Kolejne rabaty deszczowe w Lublinie, tym razem przy ul. Obrońców Pokoju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *