LublinWiadomości

Młodzież wypowiada wojnę plotkom. Lublin gospodarzem międzynarodowego szczytu

W Lublinie, w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży, od 6 do 8 października odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Pierwszy Europejski Szczyt Młodzieży Przeciwko Plotkom. Spotkanie zgromadzi młodych ludzi z siedmiu krajów i 16 miast europejskich, a jego celem jest rozwijanie strategii skierowanych na przeciwdziałanie dyskryminacji i rozwój osobisty.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego plotka to „niesprawdzona lub kłamliwa pogłoska, powodująca utratę dobrego wizerunku osoby”.

Już w najbliższy piątek Lublin stanie się epicentrum europejskiej debaty na temat walki z tym zjawiskiem. Reprezentanci młodzieży z Polski, Włoch, Szwecji, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i Ukrainy spotkają się, aby wymienić się doświadczeniami i wiedzą na temat działań wspierających rozwój osobisty oraz zapobiegających dyskryminacji.

– Lublin jest jedynym polskim miastem uczestniczącym w tym projekcie. To budujące, że właśnie tutaj, w Europejskiej Stolicy Młodzieży powstanie pierwsza europejska sieć młodzieży przeciwdziałającej plotkom – komentuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, pełniąca funkcję Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Spotkanie adresowane jest do osób w wieku do 24 lat, komunikujących się swobodnie w języku angielskim. Główną osią obrad będzie strategia przeciwdziałania plotkom i budowanie nowych narracji, które mają za zadanie wzmocnić pewność siebie młodych ludzi przez autorefleksję i osobisty rozwój.

Pionierski projekt finansowany jest ze środków programu Komisji Europejskiej CERV (Obywatele, Równość, Prawa i Wartości) i zorganizowany w ramach inicjatywy NET-IDEA, prowadzonej przez włoską organizację ICEI. Partnerami przedsięwzięcia są Hiszpańska i Portugalska Sieć Miast Międzykulturowych, Szwedzka Organizacja Interkulturella Städer Sverige, niemieckie miasto Erlangen oraz… Lublin.

Osoby zainteresowane udziałem w szczycie mogą zgłaszać swoje kandydatury poprzez wypełnienie ankiety rekrutacyjnej na oficjalnej stronie wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona, a szczegółowe informacje zostaną przesłane drogą mailową po zakwalifikowaniu się do projektu. Internetowa rekrutacja uczestników potrwa do 4 października.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzi lublinianie wybiorą swoich radnych

Spotkanie odbędzie się w hotelu Arche w Lublinie, a jednym z planowanych efektów jest stworzenie pierwszego Manifestu młodych przeciw plotkom, który będzie promował miasta międzykulturowe jako przestrzenie tolerancyjne dla różnorodnych ludzi i społeczności.

fot. piabay | zdjęcie ilustracyjne

3 komentarze do “Młodzież wypowiada wojnę plotkom. Lublin gospodarzem międzynarodowego szczytu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *