LublinWiadomości

Dwunasta odsłona Kongresu Współpracy Transgranicznej w Lublinie

W bieżącym roku Lublin jest nie tylko jest Europejską Stolicą Młodzieży, ale również gospodarzem XII Kongresu Współpracy Transgranicznej. Wydarzenie, które od lat służy jako forum dla praktyków i ekspertów, tym razem stawia na młodych ludzi i ich miejsce w ekosystemie miejskim.

Kongres Współpracy Transgranicznej, który, jak mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, od kilkunastu lat stanowi przestrzeń wymiany doświadczeń, a także promocji dobrych praktyk i pozyskiwania partnerów, w tym roku odbywa się pod hasłem „Miasto Młodych”.

Wydarzenie będące miejscem dialogu między różnymi sektorami – od samorządów i organizacji pozarządowych po środowisko naukowe i biznesowe – w tej edycji skoncentruje się na kwestiach związanych z młodzieżą.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Młodzież wypowiada wojnę plotkom. Lublin gospodarzem międzynarodowego szczytu

Eksperci z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego, takich jak m.in. Polska, Belgia, Chorwacja, Wielka Brytania, Mołdawia, Norwegia, Ukraina czy Gruzja, będą debatować na temat stworzenia miast, które są przyjazne dla młodzieży. Dyskusje zogniskują się na roli młodych ludzi w kulturze, turystyce i biznesie, jak również wyzwań związanych z obecną sytuacją w Ukrainie i jej wpływem na młodsze pokolenia.

Podczas paneli i warsztatów poruszone zostaną również tematy zaangażowania obywatelskiego, tworzenia lokalnych polityk młodzieżowych czy roli pracowników młodzieżowych.

Jednym z kluczowych elementów Kongresu będzie Forum Partnerów, prezentujące oferty organizacji młodzieżowych i sposoby zaangażowania w różnorodne projekty. Nie zabraknie również Giełdy Grantodawców, gdzie zaprezentowane zostaną różne programy finansowania, w tym Program Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, czy konkursy grantowe prowadzone przez Fundusz Rozwoju Systemu Edukacji i Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

W programie Kongresu nie zabraknie wydarzeń kulturalnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie zespołu Haydamaky, czy zapoznać się z wystawą UKRAINE! UNMUTED Ukrajins’kyj Zriz prezentowaną w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Stypendia Biznesowe”: Rusza innowacyjny program dla studentów. Do podziału jest prawie 100 tys. złotych

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-11 października w Hotelu Mercure Lublin Centrum. Uczestnictwo jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszej rejestracji. XII Kongres Współpracy Transgranicznej 2023 będzie także transmitowany online, a dla uczestników zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne na język polski, angielski i ukraiński.

Warto zaznaczyć, że organizatorem Kongresu jest Miasto Lublin. Poszczególne wydarzenia realizowane są we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi z udziałem samorządowców, ekspertów oraz liderów organizacji obywatelskich. Do tej pory w Kongresie wzięło udział tysiące osób z ponad 40 krajów, a od kilku lat Kongres objęty jest honorowym patronatem Komisji Europejskiej.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia oraz w Biurze Organizacyjnym Kongresu.

XII Kongres Współpracy Transgranicznej
fot. materiały organizatora | XII Kongres Współpracy Transgranicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *