Na sygnaleWiadomościZ regionuZamość

Nielisz: Chciała sprzedać dziecięcy kombinezon po okazyjnej cenie. Oszuści wydrenowali jej konto

27-letnia mieszkanka gminy Nielisz straciła 1700 zł po tym, jak została zmanipulowana przez oszusta podszywającego się pod osobę zainteresowaną zakupem dziecięcych ubranek. Przestępcy wyłudzili od kobiety kod Blik, który umożliwił im wypłatę w bankomacie pieniędzy z jej konta.

27-latka z gminy Nielisz kilka dni temu próbowała sprzedać przez Internet dziecięcy kombinezon po okazyjnej cenie – 13 zł. Wykorzystując w tym celu jeden z znanych portali aukcyjnych kobieta szybko znalazła zainteresowaną osobę. Kupujący poprosił ją o umieszczenie oferty na innym portalu, gdzie rzekomo chciał sfinalizować transakcję. 27-latka zgodziła się i przesłała mu link do nowo utworzonego ogłoszenia.

– Po kilku minutach miała już odpowiedź, że zamówienie zostało złożone a dostawa opłacona, należy kliknąć jedynie w załączony do informacji link. 27-latka wykonała polecenie – relacjonuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska-Bubiło z zamojskiej Policji.

To było początkiem jej kłopotów.

Klikając w link, 27-latka została przekierowana na stronę swojego banku. Po zalogowaniu na konto, otrzymała telefon od rzekomego konsultanta bankowego. Mężczyzna wypytał ją o osobiste dane, w tym numer PESEL i nazwisko rodowe matki, a także poprosił o wygenerowanie kodu Blik.

Nieświadoma niebezpieczeństwa kobieta podała wszystkie żądane informacje, co pozwoliło oszustom na wypłatę środków z jej konta.

– Kiedy pokrzywdzona zalogowała się na swoje konto, aby sprawdzić, czy otrzymała już pieniądze ze sprzedaży ubranek zauważyła, że ktoś z jej konta w bankomacie wypłacił 1700 złotych – mówi rzeczniczka Policji w Zamościu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Włamał się do automatu do gier. Stanie przed sądem po 16 latach…

W kontekście tego wydarzenia, policja i eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa przypominają o podstawowych zasadach ostrożności. Nie klikajmy w nieznane linki i nie podawajmy swoich danych osobowych czy kodów dostępu nikomu przez telefon.

– Sprzedając towary za pośrednictwem Internetu, czy też kupując je w sieci zachowajmy rozsądek i ostrożność. Chrońmy też nasze dane osobowe oraz dane kart płatniczych, jak też hasła i loginy do rachunków bankowych. Oszuści po ich uzyskaniu szybko „czyszczą” konta potencjalnych ofiar, niejednokrotnie zaciągają również kredyty. Zachowajmy czujność, dzięki temu nie stracimy pieniędzy – apeluje aspirant sztabowy Dorota Krukowska-Bubiło.

oszukana mieszkanka gminy Nielisz
fot. Policja
mieszkanka gminy Nielisz straciła 1700 zł po tym jak udostępniła oszustom kod blik
fot. Policja

2 komentarze do “Nielisz: Chciała sprzedać dziecięcy kombinezon po okazyjnej cenie. Oszuści wydrenowali jej konto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *