EkoLublinWiadomości

Zielone serce miasta bije coraz mocniej. Trwają jesienne nasadzenia w centrum Lublina

Lublin przechodzi zieloną transformację. Jesienne nasadzenia drzew i krzewów w centrum miasta to początek ambitnego planu zazielenienia jego centralnej części.

Jesień w Lublinie nabiera wyjątkowo zielonego koloru. W ramach inicjatywy „Zielone Serce Miasta”, Ratusz podjął działania na rzecz poprawy stanu miejskiej zieleni w centrum miasta. Ul. Sądowa zyskała już nowe krzewy, a wkrótce dołączą do nich drzewa. To jednak tylko początek.

Na ul. Narutowicza trwają prace mające na celu zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i poprawę warunków życia drzew. Podobne działania są planowane na ul. Okopowej i ul. Zesłańców Sybiru. Jesienią przy tych ulicach zostanie posadzonych łącznie 1500 krzewów różnych gatunków (w tym irga, róża i tawuła japońska) i kilka drzew (lipy i jesiony).

– Już wkrótce brukarze i ogrodnicy pojawią się na dalszym odcinku ul. Królewskiej, a następnie na ulicach Wyszyńskiego, Zamojskiej oraz 1 Maja – wylicza Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Jesień to również czas na realizację obietnic. Na ul. Lipowej, w okolicy CH Plaza, w odpowiedzi na prośby zgłaszane przez mieszkańców, zostanie posadzonych 12 lip drobnolistnych.

Nasadzenia na ul. Sądowej_2
fot. Miasto Lublin | Nowe nasadzenia na ul. Sądowej

Na prośbę mieszkańców została także zagospodarowana rabata w ciągu przyulicznej zieleni ul. Ogrodowej: – Tutaj nasadzenia swoim stylem nawiązują do pozostałych rabat powstałych w ramach Zielonego Budżetu – zaznacza Szymczyk.

Ale to nie wszystko. Na ul. 1 Maja, w wolnych przestrzeniach między drzewami, pojawi się blisko 600 nowych krzewów i roślin, w tym 16 jesionów, 270 róż okrywowych, czy 300 dereni rozłogowych.

Powstały w ubiegłym roku Skwer pod Lipą przy Al. Racławickich także uzupełniono o nasadzenia z krzewów ozdobnych i bylin. Wiosną zielone zmiany objęły już m.in. ul. Lubartowską, ul. Królewską, ul. 3 Maja i pl. Wolności.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe nasadzenia na ul. Sądowej w Lublinie. Powiększa się „Zielone Serce Miasta”

Inicjatywa „Zielone Serce Miasta” nie ogranicza się tylko do dzielnicy Śródmieście. Jest to początek długoterminowego planu, który zakłada stworzenie spójnej sieci terenów zieleni w całym Lublinie. Na przełomie października i listopada planowane są dalsze prace związane z nasadzeniami m.in. na ul. Królewskiej, ul. Wyszyńskiego i ul. Zamojskiej. Wkrótce ruszą też prace nad odnową skwerów w ramach tegorocznego Zielonego Budżetu.

Ostatecznym celem jest stworzenie zintegrowanej, zielonej przestrzeni, która będzie nie tylko ozdobą, ale też elementem poprawy jakości życia w mieście. Lublin, zielony Lublin, pokazuje, że jesień to czas, kiedy można zacząć myśleć o lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości.

ul. Królewska
fot. Miasto Lublin | Nowe zagospodarowanie ul. Królewskiej

2 komentarze do “Zielone serce miasta bije coraz mocniej. Trwają jesienne nasadzenia w centrum Lublina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *