LublinTurystykaWiadomości

Lublin coraz bardziej atrakcyjny dla turystów

Lublin kontynuuje swój rozwój jako atrakcyjne miejsce docelowe dla turystów, bijąc kolejne rekordy. W pierwszym półroczu 2023 roku miasto odwiedziło ponad 560 tysięcy podróżnych, co oznacza wzrost o 40% liczby turystów z Polski i o 54% gości z zagranicy, w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

Przez pierwsze sześć miesięcy 2023 roku, Lublin odwiedziło prawie 492 tysiące turystów z Polski. Wśród nich, większość stanowili turyści z województwa lubelskiego (215 tys.) i mazowieckiego (173 tys.). Kolejne miejsca zajmują przyjezdni z Małopolski (22 tys.), Śląska (16,5 tys.) oraz Podlasia (14 tys.).

Wiele osób zdecydowało się na dłuższy pobyt w Lublinie. 43% gości spędziło w naszym mieście jedną noc, 33% skorzystało z 2-4 noclegów, a 18,5% pozostało w Lublinie na 5-7 nocy. Młodzi turyści między 21. a 30. rokiem życia stanowili największą grupę wśród gości.

Wśród obcokrajowców, którzy odwiedzili Lublin w pierwszej połowie 2023 roku, najwięcej przejezdnych było z Niemiec (31,5 tys.), Izraela (11 tys.) i Stanów Zjednoczonych (8,5 tys.).

Najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca to: Zamek Lubelski, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto i Plac Litewski.

– Zgromadzone dane pokazują, że Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży, zarówno wśród przyjezdnych krajowych, jak i zagranicznych. Biorąc pod uwagę to, że tradycyjnie najwięcej gości odwiedza nasze miasto w lipcu i sierpniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podsumowanie obecnego roku przyniesie kolejny rekord pod względem ruchu turystycznego – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Rok 2022 był wyjątkowy ze względu na agresję Rosji na Ukrainę. Raport „Barometr Turystyczny 2022” pokazuje, że pomimo geopolitycznych obaw Lublin odwiedziła w ubiegłym roku rekordowa ilość 800 tysięcy podróżnych. W szczególności wzrosła liczba krajowych turystów, mimo spadku liczby gości zagranicznych. Lublin odwiedziło wtedy ponad 750 tysięcy podróżnych krajowych oraz około 50 tysięcy obcokrajowców.

– W 2022 roku zauważalny był spadek liczby podróżnych zagranicznych zaniepokojonych sytuacją geopolityczną, jednakże znacznie wzrósł odsetek przyjezdnych krajowych, także w marcu, czyli okresie najsilniejszego ruchu migracyjnego na granicy polsko-ukraińskiej – mówi Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival 2023 w Lublinie, czyli podniebny spektakl powraca

W 2023 roku Lublin ma zaszczyt pełnić rolę Europejskiej Stolicy Młodzieży. Obchody skierowane są do młodzieży i są organizowane przez młodzież, co również  przyczyniło się do wzrostu liczby młodych turystów w mieście.

– To bardzo intensywny czas wypełniony działaniami i wydarzeniami skierowanymi do młodzieży i przez młodzież realizowanymi. Dlatego cieszy nas to, że najliczniejszą grupę turystów odwiedzających nasze miasto stanowią właśnie osoby młode. Mamy nadzieję, że trend ten nadal będzie się utrzymywał i młodzi podróżni licznie wezmą udział w kolejnych wydarzeniach zaplanowanych w ramach ESM – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

fot. Miasto Lublin

4 komentarze do “Lublin coraz bardziej atrakcyjny dla turystów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *