LublinTurystykaWiadomości

Zamek Królewski ożywa w aplikacji Turystyczny Lublin

Technologia rozszerzonej rzeczywistości AR przychodzi z pomocą wszystkim, którzy chcieliby ujrzeć, jak wyglądał Zamek Królewski w Lublinie w XVI wieku. Dzięki nowemu modelowi 3D dostępnemu w aplikacji Turystyczny Lublin, mieszkańcy i turyści mogą zgłębić historię jednego z najważniejszych zabytków miasta w interaktywny sposób.

Aplikacja Turystyczny Lublin wprowadziła nową atrakcję, która pozwala na odkrycie Zamku Królewskiego w jego szacie architektonicznej z XVI wieku. Model 3D, stworzony na podstawie dostępnych źródeł historycznych, pozwala na zwiedzenie zabytku aż z pięciu różnych punktów miasta: Placu Po Farze, ulicy Zamkowej, Wzgórza Czwartek, tarasu Galerii „Vivo!” oraz na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, z możliwością obracania i zmiany wielkości wirtualnego zabytku.

– Z pomocą nowych technologii, w sposób ciekawy i przyjemny chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom oraz odwiedzającym nasze miasto gościom historię lubelskiego Wzgórza Zamkowego. Zachęcam do korzystania z aplikacji Turystyczny Lublin i poznawania nieistniejących już zabytków Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji

Rezydencja królewska ma bogatą historię. Jej początki sięgają XII wieku, a murowany zamek powstał w XIV wieku. Był on miejscem, w którym obradowali polscy królowie, a także miejscem zawarcia Unii Lubelskiej w 1569 roku. W XIX wieku, na miejscu ruin, stanął neogotycki budynek więzienia, który do dzisiaj można obserwować w krajobrazie miasta.

Model 3D został przygotowany ze szczególną starannością, uwzględniając wszystkie dostępne źródła historyczne. Umożliwia on nie tylko oglądanie bryły zamku, ale także zwiedzanie jego dziedzińca. Dodatkowo, użytkownicy mogą poznać historię zamku za pomocą nagrania audio dostępnego w języku polskim i angielskim.

Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin, Marcin Kęćko, podkreśla, że technologia AR jest doskonałym narzędziem edukacyjnym, pozwalającym doświadczyć historii miasta w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

Aplikacja Turystyczny Lublin dostępna jest bezpłatnie na system Android i iOS. Korzystanie z modułu AR jest proste i intuicyjne, a wirtualny obraz zamku można uzyskać po zeskanowaniu geometrycznego symbolu umieszczonego na tabliczkach w punktach widokowych.

Ta nowoczesna inicjatywa otwiera drzwi do przeszłości, umożliwiając zarówno mieszkańcom, jak i turystom odkrywanie bogatej historii Lublina w sposób, który jeszcze nigdy nie był dostępny. To doskonały przykład wykorzystania nowych technologii w celu zachowania i prezentacji dziedzictwa kulturowego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin coraz bardziej atrakcyjny dla turystów

– Model XVI-wiecznego Zamku Królewskiego został przygotowany na podstawie dostępnych źródeł historycznych, w tym opracowanych przez dr Romana Zwierzchowskiego. Ze względu na nieścisłości w dokumentach może różnić się w swoich detalach od innych zrealizowanych rekonstrukcji. W aplikacji Turystyczny Lublin można zobaczyć również inne nieistniejące zabytki – kościół farny w pięciu odsłonach architektonicznych z możliwością zwiedzania jego wnętrza oraz wieżę ciśnień na pl. Wolności – dodaje Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza.

aplikacja Turystyczny Lublin
fot. Miasto Lublin

 

4 komentarze do “Zamek Królewski ożywa w aplikacji Turystyczny Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *