LublinWiadomości

Lublin uruchamia aplikację dla wolontariuszy

Aplikacja wolontariat.lublin.eu ma na celu połączenie lokalnych organizacji pozarządowych i instytucji z mieszkańcami Lublina, którzy chcą zaangażować się w pomoc innym. Jest to element szerszego projektu „Wolontariat Lubelski”.

Miasto Lublin, Fundacja Sempre a Frente oraz Stowarzyszenie Homo Faber zaprezentowały narzędzie, które może zmienić oblicze lokalnego wolontariatu. Aplikacja internetowa, będąca częścią szerszego projektu „Wolontariat Lubelski”, ma za zadanie łączyć chętnych do pomocy m.in. z organizacjami, które takiej pomocy udzielają.

– Realizacja projektu promującego wolontariat i tworzącego jego systemowe ramy wpisuje się w ideę Europejskiej Stolicy Młodzieży. Zaangażowanie w wolontariat jest niezwykłą szansą na zdobycie nowych kompetencji i doświadczeń, które z pewnością zaprocentują w przyszłości – komentuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin.

Serwis wolontariat.lublin.eu stanie się wirtualnym centrum, gdzie oferty wolontariatu będą publikowane przez różne organizacje, grupy i instytucje. Ma to być prawdziwa kopalnia informacji dla wszystkich, którzy chcą się zaangażować w pomoc na rzecz innych – od działań humanitarnych, przez pracę z dziećmi, aż po pomoc zwierzętom.

– Powstanie tej aplikacji to efekt rzeczywistej potrzeby, którą zidentyfikowaliśmy podczas licznych spotkań i konsultacji. Portal będzie łącznikiem między osobami chcącymi pomagać, a tymi, którzy takiej pomocy poszukują – podkreśla Paweł Oleszek, Dyrektor Biura Fundacji Sempre a Frente.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zamek Królewski ożywa w aplikacji Turystyczny Lublin

Ale to nie koniec. Projekt „Wolontariat Lubelski” to również szereg szkoleń, warsztatów i seminariów dla przyszłych wolontariuszy. W ramach inicjatywy powstał również dokument „Standardy Organizacji Wolontariatu”, który ma na celu ustandaryzować zasady współpracy pomiędzy organizacjami a wolontariuszami.

To holistyczne podejście do kwestii wolontariatu sprawia, że Lublin wytycza nowe standardy w tej dziedzinie. Portal już działa i wszyscy zainteresowani mogą się na nim rejestrować. Jest to niewątpliwie krok w stronę bardziej zaangażowanego, świadomego i aktywnego społeczeństwa.

Projekt „Wolontariat Lubelski” jest realizowany w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i finansowany z budżetu Miasta.

aplikacja dla wolontariuszy
fot. materiały prasowe | Lublin uruchamia aplikację dla wolontariuszy

5 komentarzy do “Lublin uruchamia aplikację dla wolontariuszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *