EdukacjaLublinWiadomości

Szpital wojskowy nawiązuje współpracę z lubelską uczelnią

Praktyki zawodowe oraz zajęcia praktyczne w szpitalu, możliwość prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i badań w zakresie diagnostyki medycznej, a także nowe możliwości dla lekarzy i pacjentów, którzy otrzymają lepszą diagnostykę, terapię i profilaktykę. To założenia umowy podpisanej, w piątek, 19 kwietnia, przez prorektora ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej prof. Dariusza Czerwińskiego oraz płka dra n. biol. Aleksandra Michalskiego, komendanta 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

– To kolejna umowa, którą podpisujemy z jednostką medyczną. To oznacza, że inżynierowie potrafią rozmawiać z medykami i wiedza techniczna przekłada się na dobro pacjenta. Bliskość tak dobrze wyposażonej klinicznej wielospecjalistycznej placówki, w której pracuje wysoko wyspecjalizowana kadra sprawia, że nasi studenci i pracownicy będą mieć doskonałe warunki do podnoszenia swoich umiejętności – podkreśla prorektor prof. Dariusz Czerwiński.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelski szpital pozwala ojcom na udział w porodach zabiegowych

Wśród blisko 30 kierunków funkcjonujących na Politechnice Lubelskiej znajduje się także inżynieria biomedyczna łącząca nauki techniczne i medyczne. To właśnie m.in. jej studenci będą odbywać praktyki zawodowe w szpitalu. Dzięki temu jeszcze na etapie studiowania zdobędą niezbędne doświadczenie i  przygotują się do wejścia na rynek pracy.

Współpraca w zakresie badań naukowych skupi się przede wszystkim na działaniach związanych z poszukiwaniem rozwiązań problemów diagnostycznych z wykorzystaniem różnych algorytmów przetwarzania i analizy danych obrazowych.

– Szpital udostępni nam wyniki badań pacjentów należących do określonych grup chorych lub grup kontrolnych, które posłużą do badań związanych z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji, głównie głębokiego uczenia, czyli sztucznych sieci neuronowych. Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy będziemy w stanie określić najbardziej aktualne problemy diagnostyki obrazowej i opracować skuteczne rozwiązania – tłumaczy dr inż. Róża Dzierżak z Katedry Elektroniki i Technik Informacyjnych PL.

Jak zaznacza komendant szpitala Aleksander Michalski, podpisanie umowy to kolejny krok rozpoczętego kilkanaście lat temu powrotu do pierwotnych funkcji jakie pełniła wojskowa placówka: – Początkowo było to nie tylko udzielanie świadczeń medycznych ale także udział w kształceniu przed-dyplomowym studentów wydziału lekarskiego oraz udział w badaniach klinicznych i pracach badawczo-rozwojowych w dziedzinie medycyny.

Szpital wojskowy nawiązuje współpracę z lubelską uczelnią
fot. PL

Wśród korzyści jakie przyniesie współpraca z Politechniką Lubelską, dyrektor placówki medycznej wymienia też wzmacnianie potencjału badawczo-rozwojowego regionu, zwłaszcza w zakresie Klastra Medycyny Lubelskiej. Ukierunkowany jest on na skuteczną realizację medycyny translacyjnej adaptującej odkrycia naukowe do praktyki klinicznej.

Współpraca szpitala wojskowego ze światem akademickim to dziś funkcjonowanie tam dwóch klinik uniwersyteckich, udział w kształceniu kadr medycznych oraz realizacja  badań naukowych i klinicznych.

– Udział w tych przedsięwzięciach to duża satysfakcja dla zespołu szpitalnego – podkreśla dyrektor szpitala. I dodaje: – Ale też szansa na synergię trzech dziedzin: badań podstawowych realizowanych w laboratoriach akademickich, danych pochodzących ze szpitala z praktyki klinicznej oraz danych uzyskiwanych od zdrowej populacji oraz lekarzy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelski szpital czołową europejską placówką leczenia SMA

Jak zaznacza dr n. med. Katarzyna Dyndor, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala, interdyscyplinarna współpraca powinna doprowadzić do tego, aby odkrycia naukowe jak najszybciej i najskuteczniej były wykorzystywane w praktyce lekarskiej.

– Chcielibyśmy zacząć od analizy tętnic wieńcowych. Następnie postaramy się zbudować interdyscyplinarny zespół, skupiający inżynierów, lekarzy i żołnierzy, którego celem będzie zapewnienie pacjentom coraz wyższej jakości świadczeń – zwraca uwagę dr n. med. Katarzyna Dyndor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *