BiznesWiadomości

800 plus na dziecko – kiedy i czy trzeba składać nowy wniosek?

Od 1 stycznia 2024 roku w życie wejdzie nowe świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Zgodnie z opublikowanym projektem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, dotychczasowe 500 plus zostanie zwaloryzowane do 800 plus miesięcznie. 

Nowe świadczenie 800 plus na każde dziecko zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Zmiana ta wynika z obietnicy waloryzacji programu złożonej przez Jarosława Kaczyńskiego podczas kongresu jego partii. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, zakłada podwyższenie świadczenia z 500 do 800 zł.

Ważną informacją dla beneficjentów obecnego programu jest to, że nie będzie konieczności składania nowego wniosku o 800 plus. Resort rodziny i polityki społecznej zapewnia, że zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu. Oznacza to, że od stycznia 2024 roku wypłaty automatycznie wzrosną z 500 do 800 zł.

Zgodnie z projektem nowelizacji, wypłata nowego świadczenia 800 plus będzie dokonywana do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Resort rodziny i polityki społecznej podkreśla, że ZUS będzie dążył do tego, aby wypłaty w nowej kwocie były dokonywane na bieżąco, już od stycznia 2024 roku.

„Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego pozwoli na dalsze zwiększenie skuteczności programu „Rodzina 500 plus” i jednocześnie stanowi zabezpieczenie lepszych warunków rozwoju dla polskich rodzin. Proponowana zmiana jest też zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez społeczeństwo” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Świadczenie ma być wypłacane na takich samych zasadach jak do tej pory, czyli bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Jeden komentarz do “800 plus na dziecko – kiedy i czy trzeba składać nowy wniosek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *