LublinWiadomościZdrowie

Lubelski szpital czołową europejską placówką leczenia SMA

Neurolodzy dziecięcy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie przeszkolą swoich kolegów po fachu w zakresie opieki nad małymi pacjentami z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Do lubelskiej placówki po wiedzę przyjechali lekarze nie tylko z innych części Polski, ale także m.in. z Chorwacji, Słowacji, Rumunii, Bułgarii czy Kazachstanu.

Szpital jest liderem na skalę europejską w liczbie podań leku terapii genowej w rdzeniowym zaniku mięśni. Leczeniem Zolgensmą, najdroższym jednodawkowym lekiem świata, objęto tam już 53 osoby. Jedną z nich była Nina Słupska – Nineczka Kropeczka – środki na leczenie której zbierał w 2021 roku cały Lublin.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Profesor z lubelskiego szpitala członkinią Światowego Towarzystwa Mięśni

Poza terapią genową, ponad 20 chorych na SMA dzieci jest w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym objętych programem lekowym z użyciem nusinersenu, a kolejnej szóstce doustnie podawany jest risdiplam. Działanie obu tych substancji polega na wspomaganiu organizmu w produkcji szczególnego typu białka, którego u chorych na SMA brakuje. Jego zwiększona ilość ogranicza utratę komórek nerwowych, co może poprawić siłę mięśni. Nusinersen otrzymuje m.in. pięcioletnia Helenka Celewicz, znana z facebookowego profilu Uśmiech, ja i SMA.

fot. facebook | Nineczka Kropeczka

3 komentarze do “Lubelski szpital czołową europejską placówką leczenia SMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *