Spotkanie z Rafałem Księżykiem wokół jego najnowszej książki
Dziennikarz muzyczny Rafał Księżyk zabierze nas tym razem do świata muzyki niezależnej spod znaku Siekiery, 1984 czy Variete – polskich ikon zimnej fali i postpunka. Pretekstem będzie jego najnowsze dzieło „Fala. Rok 1984 i polski postpunk”, które ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Czarne.
Rafał Księżyk to bezsprzecznie jeden z najlepszych polskich dziennikarzy muzycznych i kronikarzy, który ma na koncie biografie wielu wybitnych artystów takich jak choćby Tomasz Stańko, Robert Brylewski czy Tymon Tymański. Do tego dochodzą książki tematyczne zogniskowane wokół szeroko rozumianej kultury niezależnej. Można tu wymienić m.in. wielokrotnie nagradzaną „Śnialnię”, portretującą genialny kolektyw artystyczny z Górnego Śląska czy też „Dziką Rzecz”, traktującą o zapomnianych legendach polskiego undergroundu.
O książce
Gdy za żelazną kurtyną niezmiennie trwa Orwellowski „Rok 1984”, najlepszym sposobem, by wskoczyć w inną rzeczywistość, jest założenie zespołu rockowego. Do tego właśnie 1984 zabiera nas w podróż w czasie. Rafał Księżyk: Był to rok przełomowy dla polskiej muzyki rockowej. Doszła wtedy do głosu młodzież, która dorastała w realiach stanu wojennego. A najdobitniej przemówiła ta z mniejszych miast. Ustrzyki Dolne, Łańcut, Rzeszów, Puławy, Zduńska Wola, Toruń, Bydgoszcz, Piła – to one nadają rytm opowieści Księżyka i to z nich na podbój Polski ruszają bohaterowie nowej fali. Siekiera, Variété, 1984 i inni: amatorzy, którzy ograniczone możliwości równoważą nadzwyczajną mobilizacją. Ich bezkompromisowa, bolesna, a zarazem intelektualna muzyka jest niczym wyzwalający chichot, który dochodzi ze szczelin w systemie. I porywa tłumy. A zatem, jak śpiewa Siekiera, „dobrze jest, dobrze jest”. Ruszyła fala…
Spotkanie z autorem odbędzie się w najbliższy piątek, 28 marca, o godz. 18:00 w Pubie Bałagan.
fot. Jakub Bodys