środa, 18 grudnia, 2024
KulturaWystawy

Biżuteria wróciła do Kazimierza Dolnego!

Po blisko dwuletniej przerwie do Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym wraca ekspozycja stała współczesnej biżuterii artystycznej. Kolekcja została wzbogacona o wcześniej niepokazywany na wystawie stałej, zespół prac ze srebra i bursztynu.

– Muzeum Sztuki Złotniczej to jedyna tego typu placówka w Polsce. Licząca blisko 1900 eksponatów kolekcja pokazuje ponad 1000-letnią historię polskiego złotnictwa. Na ekspozycji można podziwiać zarówno przykłady złotnictwa dawnego jak i współczesnego, m.in. srebra stołowe, kultowe srebra chrześcijańskie i judaistyczne od XV do XX wieku. Ważną częścią zbiorów jest również biżuteria, która liczy blisko 800 eksponatów i jest jedną z największych oraz najbardziej reprezentatywnych kolekcji złotnictwa współczesnego w kraju – mówi Danuta Smaga, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nana na nana – pokazy w Gminie Jabłonna

Powracająca na swoje miejsce wystawa biżuterii dokumentuje zmiany, jakie zachodziły w polskim złotnictwie, będące wynikiem poszukiwań nowych środków wyrazu w zakresie form, technik i materiałów. Kolekcja stanowi również ciekawy przegląd dokonań w tej dziedzinie sztuki na przestrzeni minionego sześćdziesięciolecia. Składają się na nią dzieła czołowych artystów złotników działających w kraju od czasu zakończenia II Wojny Światowej, m.in. Jadwigi i Jerzego Zaremskich, Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Olgierda Vetesco, Jacka Byczewskiego, Jacka Rochackiego, Joachima Sokólskiego, Tomasza, Marcina i Łukasza Zaremskich czy Cezarego Łutowicza.

– Po blisko dwuletniej przerwie na wystawę stałą do Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym wraca ekspozycja współczesnej biżuterii artystycznej. Muszę przyznać, że ten powrót był wyczekiwany. Nie tylko przez nas, ale także osoby odwiedzające muzeum oraz profesjonalistów – studentów, muzealników oraz samych artystów – dodaje Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej.

Atrakcją dla odwiedzających będzie wcześniej niepokazywany na wystawie stałej, zespół prac ze srebra
i bursztynu.

– W 2001 roku Jędrzej Jaworski – inicjator, współzałożyciel i ofiarodawca 500 sreber stanowiących zalążek zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej – pozyskał z terenów Żuław i Mierzei Wiślanej ok. 100 kg bursztynu. Przekazał go artystom z Wybrzeża oraz zrzeszonym w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych, by dodając swoje srebro i swoją inwencję twórczą wykonali przedmioty złotnicze, będące ilustracją wybranego dzieła literackiego lub trzyczęściową etiudą. Spod ręki 70-u twórców wyszło ponad 300 prac, które zostały przekazane w darze naszemu Muzeum. Część z nich została udostępniona na obecnej ekspozycji biżuterii – mówi Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamek w Janowcu zaprasza na magiczny Jarmark Bożonarodzeniowy (program)

Wystawę można podziwiać w Muzeum Sztuki Złotniczej przy ul. Rynek 19 w Kazimierzu Dolnym do 31 marca.

fot. MSzZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *