niedziela, 8 września, 2024
KulturaWystawy

Bohun z Wołodyjowskim skrzyżują szable na Zamku w Janowcu

W tym roku mija 25 lat od premiery filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Z tej okazji Zamek w Janowcu w ramach specjalnej wystawy postanowił zaprezentować i przypomnieć jak wyglądały stroje oraz rekwizyty towarzyszące tej słynnej ekranizacji.

Na wystawie odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. oryginalne stroje Heleny Kurcewiczówny, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, Jana Skrzetuskiego, Chana Krymskiego, Bohdana Chmielnickiego czy Jurko Bohuna oraz innych bohaterów filmu. Wśród eksponatów znajda się również elementy uzbrojenia takiej jak zbroja husarska, stroje szlacheckie czy bębny zagrzewające wojsko kozackie do walki.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza turystów na spacer

Wybór miejsca na ich zaprezentowanie nie jest przypadkowy. To właśnie na opisywany przez Henryka Sienkiewicza XVII wiek, przypada największy rozkwit Zamku w Janowcu, a jeden z jego właścicieli Jerzy Sebastian Lubomirski brał czynny udział w tłumieniu Powstania Chmielnickiego.

– Już teraz zapraszam wszystkich Państwa na wyjątkowy wernisaż wystawy, podczas którego przeniesiecie się w czasie i zobaczycie niezwykły pokaz na zamkowym dziedzińcu według oryginalnej walki zapisanej na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Pojedynek na szable stoczą Jurko Bohun z Michałem Wołodyjowskim. Będzie to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników historii i kultury tamtego czasu – zaprasza Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Bohun z Wołodyjowskim skrzyżują szable na Zamku w Janowcu
fot. Muzeum Nadwiślańskie

Pokaz przygotowali szermierze Mikołaj Kołodziej i Antoni Olbrychski, który jest wnukiem Daniela Olbrychskiego, aktora spinającego klamrą ekranizację całej Trylogii grając Azję Tuchajbejowicza w „Panu Wołodyjowskim”, Andrzeja Kmicica w „Potopie” i Tuchajbeja w „Ogniem i Mieczem”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła odkrywa kolejne tajemnice

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów w Mielniku, gdzie została przekazana przez samego reżysera Jerzego Hoffmana.

Wernisaż wystawy na Zamku w Janowcu odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 kwietnia, o godz. 16:00. Eksponaty będzie można podziwiać do 13 czerwca.

Partnerem wystawy jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *