LublinWiadomości

Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła odkrywa kolejne tajemnice

Prowadzone w kościele przy ul. Bernardyńskiej prace konserwatorskie wydobywają na światło dzienne kolejne skarby. W ubiegłym roku natrafiono tam na pozostałości średniowiecznej wieży, a przed Wielkim Tygodniem odsłonięto XIX-wieczną polichromię przedstawiającą męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu.

Malowidło ma około 4 metry wysokości i 6 metrów szerokości. Znajduje się nad łukiem tęczowym pod sklepieniem i od lat 30. XX wieku pokryte było kilkoma warstwami farby. Nie dość, że zachowało się w dobrym stanie, to jeszcze dokładnie wiadomo, kto jest jego autorem: Józef Franciszek Bernasiewicz, lubelski malarz i restaurator obrazów, własnoręcznie się na swoim dziele podpisał.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kolejne zaskakujące odkrycie podczas budowy obwodnicy Chełma. Tym razem znaleziono szkielet dziecka sprzed ponad 4 tys. lat

– To był bardzo zasłużony człowiek, patriota, znany malarz – mówi o Bernasiewiczu Paweł Sadlej, przedstawiciel firmy konserwatorskiej Croaton, która prowadzi prace w kościele. – Jest on bardzo osadzony w tradycji bernardyńskiej i wizerunku polskiej kultury. Chociaż działał w XIX-wieku, to jego twórczość bliska jest tradycji.

Polichromia to, zdaniem Sadleja, nie ostatni skrywający się w kościele skarb: – Dla mnie ten kościół znajduje się w grupie najważniejszych świątyń polskich. To co w nim odkrywamy pokazuje nam historię i kulturę naszego kraju. Ten kościół jest jak księga, z której możemy czytać i się uczyć. Dlatego jestem pewny, że możemy spodziewać się kolejnych odkryć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *