Drzeworyty Zbigniewa Lutomskiego w Kamienicy Celejowskiej
Niezwykłe grafiki prof. Zbigniewa Lutomskiego, będzie można już od soboty, 21 września, oglądać w Kamienicy Celejowskiej. Wystawa została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej nagrody „Arti Optime Merenti”, przyznawanej przez Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki, dla twórcy który wniósł znaczący wkład w rozwój tej dyscypliny artystycznej.
Zbigniew Lutomski jest obecny w polskiej grafice od wczesnych lat sześćdziesiątych. Artysta pracuje głównie w technice drzeworytu, łącząc abstrakcję z organicznością i stawiając na wyrazisty kolor.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Zagrajmy sobie na harfie. Warsztaty Kultury zapraszają na familijne spotkanie muzyczne
Jak mówi sam artysta: – „Deska drzeworytnicza z jej wewnętrzną strukturą biologiczną tworzy i otwiera żywe procesy kreujące, tak rozsmakowałem w uroku deski, że tworzywo to stało się jednym ze źródeł inspiracji, które otaczam kultem”.
Lutomski ma w swoim dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, udział w kilkuset zbiorowych wystawach polskiej sztuki w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu placówkach muzealnych, m.in. warszawskiej „Zachęcie” i Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest członkiem honorowym International Biographical Centre w Cambridge i zwyczajnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii.
Wystawa w Kazimierzu Dolnym została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej nagrody „Arti Optime
Merenti”, przyznawanej przez Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego.
– Od kiedy grafika stała się odrębną dziedziną sztuki, bardzo szybko zyskała status ważnego medium artystycznego. Mimo tego, nie było dotychczas wyróżnienia, które uhonorowałoby naszego rodzimego artystę za całokształt twórczości. W związku z tym postanowiliśmy przyznawać nagrodę „Arti Optime Merenti” twórcom,
którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój grafiki i mają na tym polu wybitne osiągnięcia – mówi Danuta Smaga, p.o. Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Pomysłodawcą nagrody jest Stanisław Bałdyga, znany grafik związany ze środowiskiem lubelskim. Patronat nad wydarzeniem objęło stowarzyszenie artystów grafików „Intergrafia”. Zgłoszenia kandydata do konkursu mogły dokonywać organizacje działające w obszarze grafiki artystycznej oraz artystyczne jednostki akademickie kształcące w zakresie grafiki artystycznej.
Wernisaż wystawy pn. Zbigniew Lutomski – Arti Optime Merenti odbędzie się 21 września o godz. 15:00 w Galerii Wystaw Czasowych, przy ul. Rynek 19 w Kazimierzu Dolnym. Wstęp na wydarzenie jest wolny
Prace będzie można podziwiać do stycznia przyszłego roku.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Felicjan Andrzejczak nie żyje. Były wokalista Budki Suflera miał 76 lat
Zbigniew Lutomski urodził się w 1934 roku w Grodnie. Prowadził Pracownie Drzeworytu w Akademii Sztuk Pięknych (wcześniej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych) w Poznaniu (1965-2005) i ASP w Krakowie (1996-2005). Do 2023 r. prowadził pracownię graficzną w Akademii Śląskiej. Należy do założonego w Zurichu (Szwajcaria) Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. W latach 1985-1991 pełnił funkcję komisarza Międzynarodowego Biennale Grafiki oraz Międzynarodowego Triennale Grafiki (Kraków). Wielokrotnie przewodniczył w obradach jury konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Za działalność artystyczną otrzymał Medal Jubileuszowy 40-lecia Międzynarodowego Triennale Grafiki oraz Nagrodę „Scholae bene merito” Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
fot. materiały prasowe
Pingback: Jubileuszowe Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym (program)