niedziela, 8 września, 2024
KulturaWystawy

Polonijne kościoły na placu Litewskim (foto)

Polonijnych kościołów w USA jest coraz mniej, a los tych, które funkcjonują jest bardzo niepewny. W każdej chwili mogą zostać sprzedane lub rozebrane. Dlatego naukowcy z Politechniki Lubelskiej postanowili zachować je dla przyszłych pokoleń. Przez najbliższe trzy tygodnie na wystawie na placu Litewskim w Lublinie można oglądać fotografie ukazujących piękno polskiego dziedzictwa za oceanem. 

Od 2022 roku do 2024 roku pracownicy Politechniki Lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Fundacji ECCC przemierzyli ponad 7 tysięcy kilometrów, odwiedzając stany Illinois, Wisconsin, Nebraska i Iowa. Podczas trzech wypraw zgromadzili imponującą kolekcję – 1100 skanów 3D i 20 tysięcy zdjęć polonijnych kościołów. Większość z tych materiałów można znaleźć na portalu polskiedziedzictwo3d.pl.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy naukowcy skanują w 3D… szaty liturgiczne

Przez najbliższe trzy tygodnie na wystawie na placu Litewskim w Lublinie można oglądać blisko 35 fotografii ukazujących piękno polskiego dziedzictwa za oceanem. Na ekspozycji zobaczymy wnętrza kościołów, a także sceny z wizyty lubelskich naukowców w polskiej szkole niedzielnej, czy na parafialnym pikniku. Najważniejsze są jednak świątynie.

Polonijne kościoły

Celem badaczy były kościoły, które odgrywają szczególną rolę dla Polonii. Wśród nich znalazły się m.in. bazylika św. Jacka i kościół Trójcy Świętej w Chicago, kościół św. Jozafata w Milwaukee, a także mniejsze, prowincjonalne świątynie w miejscowościach, takich jak Radom i Tarnov.

– Wybraliśmy kościoły, które odegrały istotną rolę w historii Polonii w Chicago i Milwaukee, ale także te zagubione w ogromie amerykańskiej przestrzeni – mówi prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej i dodaje: – Dotarliśmy również do kościołów, które zostały poddane desakralizacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że mogą zostać sprzedane i rozebrane, jak kościoły św. Michała Archanioła i św. Wojciecha w Chicago.

Naukowcy utrwalali wygląd zewnętrzny świątyń oraz ich wnętrza. Skanowali także relikwie, krzyże, kielichy i monstrancje. W swojej pracy wykorzystali najnowocześniejsze technologie: naziemny skaner laserowy oraz fotogrametrię.

– Polega ona na stworzeniu modelu 3D na podstawie serii zdjęć, od kilkudziesięciu dla pojedynczych rzeźb do nawet tysiąca dla całych budynków – wyjaśnia prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

polonijne kościoły

Jak podkreślają badacze, prowadzenie prac w terenie nie było łatwe. Głównie ze względu na długie dojazdy do obiektów, ich bardzo duże rozmiary, zmienną pogodę, niskie temperatury wewnętrzne, a także ponad 8-godzinną pracą ze sprzętem. Wyzwaniem było również dotarcie do kościołów. Uczestnikom wyprawy pomagali działacze polonijni oraz proboszczowie parafii i ich współpracownicy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jarmark Jagielloński 2024. Co tym razem przygotowali organizatorzy?

W wyprawach brali udział: prof. Marek Miłosz, prof. Jerzy Montusiewicz, dr Jacek Kęsik i dr Elżbieta Miłosz z Politechniki Lubelskiej, mgr Łukasz Kanopa, dr Katarzyna Urban i mgr Tomasz Raiski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także mgr Małgorzata Brzyska i mgr Małgorzata Tys z Fundacji ECCC.

Ekspedycje były zrealizowane w ramach projektu pt. „Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci” finansowanego z programu „Nauka dla społeczeństwa” przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. PL

2 komentarze do “Polonijne kościoły na placu Litewskim (foto)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *