czwartek, 21 listopada, 2024
KulturaWystawy

Sztuka i natura na Zamku w Janowcu

Już w najbliższy piątek, 25 października, na Zamku w Janowcu, zostaną oficjalnie zaprezentowane trzy instalacje landartowe, wykonane w ramach projektu „Historia Polski pisana sztuką krajobrazu”.

– To wydarzenie ma charakter nie tylko artystyczny. Jego celem jest również edukacja historyczna. Podczas trzech warsztatów młodzież, pod opieką ekspertów sztuki krajobrazu, stworzyła makiety, które stały się w ostatnim czasie podstawą do realizacji pełnowymiarowych instalacji w naturalnej przestrzeni janowieckiego parku. Uroczysty wernisaż będzie podsumowaniem pracy młodych artystów i publiczną inauguracją zrealizowanych landartów – mówi Marzena Brzezicka, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego ds. Oddziału Zamek w Janowcu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Sztuka w krzywym zwierciadle. Wystawa prac Ignacego Witza w Kamienicy Celejowskiej

W ramach projektu zrealizowano cykl działań edukacyjnych, podczas których uczniowie zapoznali się z historią i architekturą zamkową, a także wzięli udział w warsztatach tworzenia makiet landartowych. Młodzież z Zespołu Szkół w Janowcu, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. CK Norwida w Lublinie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wąwolnicy tworzyła makiety pod okiem profesjonalnych artystów – rzeźbiarza Robert Sadło, Jarosława Koziary – dyrektora artystycznego i współtwórcy Międzynarodowego Landart Festiwalu oraz Łukasza Trusewicza – artysty, którego działalność skupia się na tworzeniu rzeźb społecznych i naturalnych odpowiadających na potrzeby lokalnej społeczności. Każdy z tych obiektów został zrealizowany z wykorzystaniem naturalnych materiałów – m.in. kamienia, drewna, roślin.

– Najciekawsze z prac zostały wybrane i zrealizowane jako unikalne instalacje artystyczne w otoczeniu Zamku w Janowcu. Instalacje te wizualnie opowiadają o ważnych wydarzeniach z historii Polski, łącząc elementy sztuki i natury w jedną, spójną narrację – dodaje Katarzyna Sulima kurator wydarzenia.

Podczas piątkowego wernisażu organizatorzy wraz z uczestnikami wezmą udział w spacerze, podczas którego opowiedziane zostaną historie powstania każdej z instalacji.

Podsumowującym punktem będzie spotkanie dyskusyjne, podczas którego uczestnicy projektu wezmą udział w panelu, aby podzielić się doświadczeniami wyniesionymi z realizacji projektu. Dyskusja ta będzie miała na celu refleksję nad procesem twórczym. Będzie dotyczyła roli, jaką sztuka landartowa oraz historia lokalna mogą odgrywać w edukacji i kształtowaniu świadomości ekologicznej i kulturalnej.

Landart jest obszarem sztuki wykorzystującym materiały z bezpośredniego otoczenia naturalnego. Głównym budulcem dzieł jest kamień, drewno, piasek, ziemia. Artyści swoją sztuką ingerują w pejzaż, przekształcają go, nadają nową formę, wykorzystują procesy zachodzące w przyrodzie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ćwierć wieku z Erasmusem. Historie opowiedziane przez pamiątki

Projekt „Historia Polski pisana sztuką krajobrazu” uzyskał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2024.

Wernisaż wystawy landartów odbędzie się w piątek, 25 października, o godz. 12:00 na Zamku w Janowcu.

Instalacje będzie możne oglądać bezpłatnie do końca listopada br.

fot. Muzeum Nadwiślańskie

2 komentarze do “Sztuka i natura na Zamku w Janowcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *