KulturaLublinWiadomości

W Ogrodzie Saskim rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci „Alfabet”

Lublin przygotowuje się na cztery dni magicznej atmosfery. Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci „Alfabet” rozpoczyna się już dzisiaj i potrwa do niedzieli. Wydarzenie, organizowane po raz pierwszy, będzie skierowane do najmłodszych mieszkańców Lublina oraz ich rodziców i opiekunów. Ogrodzony teren Ogrodu Saskiego zamieni się w baśniową przestrzeń, pełną spotkań, warsztatów, wystaw, instalacji literackich i ścieżek emocji.

Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowane jest na 1 czerwca na godzinę 20:00, kiedy to odbędzie się spektakularny Korowód Światła. Artyści, dzieci i całe rodziny wyruszą z Placu Po Farze, przemierzając centrum Lublina, aby dotrzeć do Ogrodu Saskiego. W rękach będą trzymać lampiony, które rozświetlą trasę korowodu. Warto pamiętać, że w trakcie przemarszu mogą wystąpić pewne utrudnienia w ruchu.

Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci „Alfabet” został stworzony z myślą o najmłodszych mieszkańcach Lublina i ich rodzinach, aby zapewnić im niezapomniane i inspirujące doświadczenia. Na tegorocznej edycji, która poświęcona będzie literze „A” oraz twórczości Hansa Christiana Andersena, zaplanowano wiele interesujących wydarzeń.

Ogród Saski na cztery dni zamieni się w baśniową przestrzeń, oferując wiele atrakcji dla najmłodszych. W Kino Bambino będzie można cieszyć się animacjami, w Bazie Mocy znaleźć akceptację, samozapoznanie i inspirację, a w Baśniowych Skrytkach wyciszyć się i wsłuchać w magiczne opowieści. Nie zabraknie także Pola Książek, gdzie dzieci i dorośli będą mogli czytać bajki w hamaku, na leżaku, pod baldachimem, czy na kocu.

Baśniowy świat H. Ch. Andersena

Na festiwalu będzie można również podziwiać wystawy, takie jak wycinanki z Muzeum H. Ch. Andersena oraz zbiór okładek baśni autora wydanych w wielu językach na świecie. Niezwykłe instalacje literackie, takie jak „Oswajanie Wilka”, „Calineczka” czy „Stalowy Jeżozwierz”, wzbogacą atmosferę festiwalu. Dzikie Łabędzie, ruchoma instalacja napędzana przez widzów, oraz ogromne tulipany dodadzą jeszcze więcej magii do Ogrodu Saskiego.

W ramach festiwalu odbędą się również spektakle muzyczne, słuchowiska, koncerty oraz warsztaty ruchowe dla dzieci i rodziców. Niezwykłe spotkania z autorami książek, takimi jak Joanna Concejo, Elżbieta Wasiuczyńska, Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Stolarczyk czy Grażyna Lutosławska, będą inspirującym doświadczeniem dla młodych czytelników.

Nie zapomniano również o strefie czytelniczej pod nazwą „Czytelnia pod Chmurką”, która zapewni miejsce do relaksu, słuchania i czytania bajek. Festiwal „Alfabet” w Lublinie obiecuje cztery dni pełne magii, kreatywności i edukacji dla najmłodszych miłośników literatury.

Pełny program festiwalu dostępny jest pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *