Stypendia artystyczne marszałka z zakresu kultury i opieki nad zabytkami przyznane
299 osób, które zajmują się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami zostało wyróżnionych podczas uroczystej gali w Operze Lubelskiej. Łączna wartość przyznanych stypendiów wyniosła w tym roku blisko 600 tys. złotych.
W tym roku do urzędu marszałkowskiego wpłynęła rekordowa liczba 394 wniosków stypendialnych. Wśród 299 osób które otrzymały stypendia, aż 249 w momencie składania wniosku nie miało ukończonych 18 lat. Zostali oni wyróżnieni w kategorii „najmłodszy twórca kultury”. Pozostałe 50 osób zostało nagrodzonych w kategorii „młody twórca kultury”.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Młodzi i uzdolnieni z miejskimi stypendiami (lista)
120 wyróżnionych otrzymało stypendia w wysokości 2,5 tys. zł, natomiast 179 osób po 1675 zł.
– Z każdym rokiem zwiększa się liczba osób, które promują Lubelskie w różnego rodzaju konkursach o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, zdobywając czołowe miejsca. To stypendium to swoista trampolina w dalszym rozwoju ich talentów i pasji – podkreślił podczas Gali wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.
Podczas wydarzenia wręczono również nagrody i medale osobom zaangażowanym w kulturę województwa lubelskiego.
Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymała Krystyna Szydłowska – artystka przez wiele lat związana z Operą Lubelską.
Medalami 550-lecia Województwa Lubelskiego uhonorowani zostali z kolei:
– Henryk Kowalczyk – założyciel, kierownikowi artystycznemu i reżyserowi Teatru Scena 6;
– prof. Leszek Mądzik – scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych, współpracuje z wieloma uczelniami teatralnymi w Polsce i na świecie, twórca i założyciel Sceny Plastycznej KUL;
– dr Dariusz Kopciowski – Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków;
– Stowarzyszenie Wschód Kultury – celem Stowarzyszenia jest działalność kulturalna – inicjowanie, realizowanie, propagowanie i wspieranie wszelkich przedsięwzięć muzycznych, kulturalnych i edukacyjnych zarówno obszarach działalności świeckiej, jak również w miejscach kultu religijnego.
Nagroda Kulturalna – nagroda honorowa za pielęgnowanie i ochronę tradycji regionu 2023 została natomiast przyznana Maciejowi Mikulskiemu – popularyzatorowi regionu lubelskiego, autorowi bloga internetowego, na którym promuje turystycznie województwo lubelskie.
Pingback: Twórcy ludowi mogą liczyć na wsparcie finansowe
Pingback: Lubelskie organizacje pozarządowe dostaną fundusze na wkład własny