LublinWiadomości

84. rocznica bombardowania Lublina. Miasto odda hołd ofiarom

9 września, mija 84. rocznica bombardowania Lublina przez niemieckie Luftwaffe. W wyniku nalotu życie straciło wielu mieszkańców miasta, w tym Józef Czechowicz, najbardziej znany lubelski poeta. W najbliższą sobotę odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego tragicznego wydarzenia.

84 lata temu, 9 września 1939 roku, w samo serce Lublina uderzyły bomby niemieckiego lotnictwa. To była jedna z najtragiczniejszych chwil w historii miasta. Życie straciło wtedy wielu mieszkańców, w tym pracownicy administracji miejskiej i znamienity lubelski poeta, Józef Czechowicz.

W rocznicę bombardowania przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

O godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie przy pomniku Józefa Czechowicza na placu jego imienia. Następnie, o 10.30, przewidziano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową umieszczoną na lubelskim Ratuszu. Z kolei o godzinie 10.50 planowane jest oddanie hołdu poległym, pochowanym na cmentarzu przy ulicy Unickiej.

Głównym celem niemieckiego ataku było centrum miasta i koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku bombardowania śmierć poniosło kilkuset mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz, gdzie zginęło 16 pracowników administracji miejskiej, w tym woźny Jan Gilas, który wcześniej wyniósł niewybuch z budynku, ratując w ten sposób życie zgromadzonych tam ludzi. Śmierć poniosło również 10 petentów, a także Prezydent Torunia, Leon Raszej, który schronił się w budynku Ratusza.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Niewybuch przy ul. Wrońskiej. Konieczna była ewakuacja 14 tysięcy mieszkańców

Poległych w bombardowaniu, którzy w większości zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Unickiej, upamiętnia tablica pamiątkowa umiejscowiona na ścianie Ratusza (od strony ul. Lubartowskiej).

Jedna z bomb, która spadła tego dnia, uderzyła w zakład fryzjerski obok Poczty Głównej, zabijając 36-letniego wówczas Józefa Czechowicza, wybitnego poety, dziennikarza i radiowca. Obecnie w tym miejscu jest plac noszący jego imię.

fot. Miasto Lublin | Płyta nagrobkowa Śp. Jana Gilasa

Jeden komentarz do “84. rocznica bombardowania Lublina. Miasto odda hołd ofiarom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *