niedziela, 8 września, 2024
LublinWiadomości

Drogi i transport w Lublinie pod wspólnym szyldem

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, w ramach jednej struktury skupi zadania realizowane dotychczas przez Zarząd Dróg i Mostów oraz Zarząd Transportu Miejskiego. Nowa jednostka zacznie funkcjonować już od 1 lipca, a na jej czele stanie Grzegorz Malec, który do tej pory kierował ZTM.

– Wraz z oddaniem do użytkowania Dworca Lublin, jednej z największych inwestycji ostatnich lat, Miasto zakończyło kolejny etap wielkich projektów drogowo-transportowych. W nowej perspektywie unijnej większość programów łączy budowę dróg z komponentem transportowym, dlatego mając na celu optymalizację realizowanych procesów powołano nową miejską jednostkę. Chcemy jeszcze sprawniej zarządzać kluczowymi dla miasta obszarami, jakimi są drogi i transport zbiorowy, a przez to nadal zwiększać dostępność komunikacyjną Lublina i wyznaczać trendy w elektromobilności. Nowe projekty i cele, które przed sobą stawiamy będą realizowane już przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miejska spółka głównym operatorem Strefy Płatnego Parkowania. Co z systemem e-kontroli?

Uchwała w sprawie powołania nowej jednostki zapadła na styczniowej sesji Rady Miasta Lublin.

Jak podkreśla Tomasz Fulara, takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już m.in. np. w Łodzi, Słupsku, Koszalinie, Szczecinie czy Bydgoszczy.

Przedmiotem działania ZDiTM będzie zarządzanie i administrowanie drogami publicznymi w granicach administracyjnych Lublina, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, oraz drogami wewnętrznymi stanowiącymi własność Gminy Lublin i przejętymi przez ZDiTM, jak również organizowanie transportu zbiorowego.

– Jedna jednostka oraz wspólny system pracy pozwoli na jeszcze lepszą koordynację działań ważnych dla naszego miasta i skuteczne aplikowanie o środki unijne. Zintegrowanie działań z zakresu komunikacji publicznej z inwestycjami drogowymi usprawni również przemieszczanie się po mieście, promując ekologiczne formy transportu – autobus, trolejbus, rower, jako alternatywę dla podróży realizowanych samochodem – mówi Grzegorz Malec, od 1 lipca Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Kilometry dróg i setki przystanków

Nowa jednostka będzie zarządzać drogami publicznymi i wewnętrznymi o łącznej długości około 700 km, 154 obiektami inżynierskimi, ponad 18 km buspasów i blisko 200 km infrastruktury rowerowej. Do tego w jej utrzymaniu będzie ponad 70 km trakcji trolejbusowej, przeszło 800 przystanków komunikacji miejskiej oraz 40 ładowarek dla pojazdów komunikacji miejskiej. ZDiTM będzie też dalej sprawował funkcję zarządcy dla największego centrum przesiadkowego regionu, czyli Dworca Lublin.

Aktualna oferta przewozowa lubelskiej komunikacji miejskiej to 54 linie autobusowe dzienne, w tym 3 pospieszne, 12 linii trolejbusowych, 3 linie autobusowe nocne oraz blisko 150 km tras. Autobusy i trolejbusy obsługują również teren 11 gmin ościennych (Świdnik, Wólka, Mełgiew, Jabłonna, Spiczyn, Niedrzwica Duża, Niemce, Strzyżewice, Konopnica, Jastków, Głusk). Obecnie tabor komunikacji miejskiej liczy 99 trolejbusów oraz 294 autobusy, w tym: 40 elektrycznych i autobus wodorowy.

100 proc. floty stanowią pojazdy niskopodłogowe, około 90 proc. z nich posiada monitoring i biletomaty, zaś klimatyzację i wi-fi około 80 proc. autobusów i trolejbusów. Dodatkowo przeszło 200 pojazdów wyposażonych jest panele fotowoltaiczne.

Dwa w jednym

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie powstał w styczniu 2009 r. i całkowicie przejął rolę organizatora transportu zbiorowego. Rozdzielono wówczas funkcję zarządcy i przewoźnika w lubelskiej komunikacji miejskiej. Z kolei dwa lata później – 1 lipca 2011 r. utworzono Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie, jednostkę od zarządzania drogami publicznymi w granicach administracyjnych miasta i drogami wewnętrznymi stanowiącymi własność Gminy Lublin oraz przejętymi przez ZDM wraz z ich budową, przebudową, remontem i utrzymaniem. Od 1 lipca obie spółki będą funkcjonować pod wspólnym szyldem.

Główna siedziba nowej jednostki – Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego będzie zlokalizowana przy ul. Krochmalnej 13j. Część wydziałów ulokowano również przy ul. Nałęczowskiej 14.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto inwestuje w zielony transport. Do Lublina ma trafić 100 ekologicznych autobusów

Jak zapewnia lubelski Ratusz, od 1 lipca obsługa pasażerek i pasażerów komunikacji miejskiej będzie się odbywała bez zmian. Do dyspozycji pozostają wszystkie dotychczasowe Punkty Sprzedaży Biletów i Biuro Obsługi Klienta zlokalizowane przy ul. Nałęczowskiej 14 oraz na Dworcu Lublin.

Natomiast sprawy związane ze Strefą Płatnego Parkowania, czy zajęciem pasa drogowego, również załatwimy tam gdzie do tej pory, czyli przy ul. Krochmalnej 13j.

3 komentarze do “Drogi i transport w Lublinie pod wspólnym szyldem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *