LublinWiadomości

Mieszkańcy zdecydują na co wydać pieniądze. Startuje głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego!

Od 22 września do 10 października mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zdecydować, na co wydane zostaną publiczne środki. Wybór padnie na projekty z puli 129 inicjatyw, z czego 87 jest związanych z poszczególnymi dzielnicami, a 42 mają charakter ogólnomiejski. Cała kwota przeznaczona na realizację pomysłów w ramach 10. edycji Budżetu Obywatelskiego to ponad 14 milionów złotych.

Z roku na rok Budżet Obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. We wszystkich dotychczasowych edycjach swoje głosy oddało aż 334 116 osób.

– Budżet Obywatelski zajmuje szczególne miejsce w życiu Lublina i należy do najważniejszych procesów partycypacyjnych w naszym mieście. Jego istotnym elementem jest współdziałanie i dialog towarzyszący przygotowywaniu projektów, głosowaniu i ich realizacji – zaznacza Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Bilans ostatnich dziesięciu lat Budżetu Obywatelskiego prezentuje się imponująco: 100 milionów złotych i aż 266 zrealizowanych inicjatyw. Aktualnie w toku są prace nad realizacją kolejnych 41 projektów, wybranych w ubiegłorocznej edycji BO. Warto zauważyć, że z roku na rok coraz więcej osób korzysta z możliwości oddania głosu drogą elektroniczną. W 2022 roku z tej formy skorzystało już 79% głosujących, podczas gdy w 2015 roku, online zagłosowała nie wiele ponad połowa biorących udział w głosowaniu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Boiska na piątkę”: Nowoczesny kompleks sportowy przy V LO już otwarty! (zdjęcia)

Jeżeli jesteś osobą na stałe zameldowaną w Lublinie, możesz oddać aż 4 głosy – dwa na projekty dzielnicowe i dwa na inicjatywy ogólnomiejskie. Co istotne, głosować mogą również osoby, które dopisały się do listy głosujących na projekty BO. W tym celu wystarczy wypełnić oświadczenie znajdujące się na karcie do głosowania w jednym z punktów.

Głosowanie odbędzie się zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. Dla tych, którzy wybiorą drugą opcję, na stronie lublin.eu znajduje się odpowiednia zakładka, przez którą będzie można oddać głos. Wszystko, co trzeba zrobić to wprowadzić podstawowe dane – imię i nazwisko oraz 4 ostatnie cyfry numeru pesel oraz potwierdzić głosowanie za pomocą SMS’a lub e-mail’a, na który przyjdzie indywidualnie wygenerowane hasło.

Głosując w wersji tradycyjnej należy osobiście wrzucić kartę do urny w wyznaczonym miejscu. Punkty do głosowania zlokalizowane będą w Biurach Obsługi Mieszkańców oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Startuje głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego
fot. Miasto Lublin

Również w tym roku, głosowaniu towarzyszą konsultacje społeczne dotyczące przyszłych zasad Budżetu Obywatelskiego. Jeżeli masz pomysł na ich modyfikację, możesz zgłosić go za pośrednictwem specjalnego formularza lub podczas dyżuru telefonicznego, który zostanie uruchomiony 2 do 5 października w godzinach 9:00-15:00, pod numerami tel.: 81 466 25 60 i 81 466 25 63.

– Zachęcam do udziału w konsultacjach. To ważne, że aktywność mieszkańców i mieszkanek nie ogranicza się jedynie do zgłaszania pomysłów i głosowania na wybrane projekty. Razem dyskutujemy także o zasadach, na jakich oparte są te działania – podkreśla Piotr Choroś, Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Może być rozstawione na każdej nawierzchni, a nawet w hali. W Lublinie powstaje pierwsze mobilne boisko

Warto zauważyć, że ubiegłoroczne konsultacje zaowocowały zmianami w obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najważniejszą z nich jest zwiększenie kwoty przeznaczonej na projekty dzielnicowe – z 350 tysięcy do 400 tysięcy złotych. Ponadto, większe uprawnienia zyskał zespół oceniający projekty. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość zmiany kategorii zgłoszonego projektu z dzielnicowego na ogólnomiejski, na wniosek właściwej Rady Dzielnicy.

Przy okazji głosowania, Miasto zaprasza do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej jakości życia w dzielnicach Lublina oraz preferencji mieszkańców w zakresie priorytetów inwestycyjnych. Każdy, kto poda swój adres e-mail po wypełnieniu kwestionariusza, ma szansę na wygranie gadżetów miejskich.

Startuje głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego
fot. Miasto Lublin
Startuje głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego
fot. Miasto Lublin

4 komentarze do “Mieszkańcy zdecydują na co wydać pieniądze. Startuje głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *