LublinWiadomości

Duże zmiany w wynagrodzeniach dla lubelskich nauczycieli. Miasto rusza z wypłatą podwyżek

Już w przyszłym miesiącu 7251 nauczycieli zatrudnionych w miejskich szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych może spodziewać się większej wypłaty. Wyższe wynagrodzenia trafią na konta pracowników lubelskiej oświaty wraz z wyrównaniem za dwa pierwsze miesiące 2024 roku. Podwyżki to efekt zapowiadanego wzrostu minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.

Nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 19 lutego 2024 r., a ich wysokość uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Co czeka polską szkołę? Podczas wizyty w Lublinie minister edukacji opowiada o planach resortu na następne miesiące

Dla nauczyciela początkującego wynagrodzenie zasadnicze wzrosło z 3690 zł do 4908 zł, czyli aż o 33 proc. W przypadku nauczyciela mianowanego minimalne wynagrodzenie wynosi po podwyżce 5057 zł (wzrost o 1167 zł – 30 proc.). Z kolei nauczyciel dyplomowany otrzyma co najmniej 5915 zł brutto, gdzie jeszcze w grudniu ubiegłego roku ta stawka wynosiła 4550 zł (wzrost o 30 proc.).

Obowiązująca od 1 stycznia tego roku podwyżka wynagrodzenia zasadniczego niesie za sobą również wzrost pozostałych składników, w tym dodatku motywacyjnego, za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa, a także za wysługę lat. Ale to nie koniec dobrych informacji dla pracowników lubelskiej oświaty.

Dodatkowych pieniędzy mogą spodziewać się również dyrektorzy lubelskich placówek oświatowych.

– „Jako organ prowadzący podjęliśmy decyzję o podniesieniu wysokości dodatku funkcyjnego dla dyrektorów miejskich przedszkoli, szkół i placówek. Chcemy w ten sposób podkreślić ciężką pracę naszych dyrektorów, którzy ponoszą odpowiedzialność za organizacyjne i formalne funkcjonowanie złożonych instytucji, jakimi niewątpliwie są placówki oświatowe” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wyższe pensje zostaną wypłacone lubelskim nauczycielom za marzec razem z wyrównaniem za styczeń i luty. Co oznacza, że w przyszłym miesiącu Miasto przeznaczy na wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli o blisko 25 mln więcej w stosunku do poprzednich miesięcy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Lublinie przybędzie 330 nauczycieli mianowanych

Jak podkreśla Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Lublin: – „Lublin będzie pierwszym miastem w Polsce, które wypłaci nauczycielom szkół samorządowych podwyżki związane ze wzrostem minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego”.

W miejskich szkołach aktualnie zatrudnionych jest 7251 nauczycieli na 6630 etatach, w tym 1466 nauczycieli początkujących, 1645 mianowanych, 3998 dyplomowanych oraz 142 bez stopnia awansu zawodowego.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *