EdukacjaLublinWiadomości

Politechnika Lubelska i ZSP nr 1 w Świdniku podpisały porozumienie o współpracy

W środę, 28 lutego, Politechnika Lubelska i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku, w skład którego wchodzi Przedszkole Integracyjne nr 5 oraz Szkoła Podstawowa nr 7, zawarły porozumienie o współpracy.

Umowa dotyczy wsparcia przez uczelnię kształcenia przedszkolaków i uczniów, a także włączania ich w przedsięwzięcia popularnonaukowe. Dla nich będzie to bezcenny kontakt ze środowiskiem akademickim. A dla uczelni to okazja do wczesnego identyfikowania i rozwijania talentów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Od teorii do praktyki. Licealiści eksperymentowali na Politechnice Lubelskiej (foto)

– Oferujemy ciekawe wykłady, warsztaty i wydarzenia tematyczne, które wzbogacą program nauczania. Będziemy zapraszać uczniów do naszych pracowni i laboratoriów, a nasi wykładowcy chętnie będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Chodzi nam o zbliżenie młodych ludzi do nauki, dzięki czemu poznają oni środowisko akademickie, do którego za kilka lat mogą trafić – mówi prorektor ds. studenckich prof. Paweł Droździel.

Jak podkreśla z kolei wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Świdniku, Hubert Wiktorowicz współpraca z Politechniką Lubelską to ogromna korzyść dla uczniów:

– Już drugi rok nasza szkoła zaangażowana jest w projekt wykorzystujący metodę STEM, której akronim pochodzi od angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria, matematyka). Jej ideą jest pokazanie uczniom jak fascynująca może być nauka poprzez organizację lekcji opartych na praktycznych doświadczeniach oraz zajęciach pozalekcyjnych m.in. z robotyki. Współpraca z Politechniką Lubelską, uczelnią techniczną posiadającą bogatą bazę laboratoryjną i ekspertów, doskonale wpisuje się w nasze działania.

Niewątpliwie, dla młodszych uczniów kontakt ze środowiskiem akademickim może okazać się bezcennym doświadczeniem.

– Warto już od najwcześniejszych lat pielęgnować ciekawość i zainteresowanie nauką, co może przyczynić się do bardziej wszechstronnego rozwoju młodych ludzi – uważa dr inż. Małgorzata Ciosmak z Wydziału Mechanicznego.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będą promować bezpieczeństwo w ruchu lotniczym wśród uczniów

Jej zdaniem, współpraca umożliwia wcześniejsze zaangażowanie dzieci w naukę i otwiera przed nimi wiele możliwości rozwoju.

– Na uczelni będą spotykać się z najnowszymi technologiami. Kontakt z naukowcami, studentami oraz różnorodnymi projektami może będzie impulsem do tego, aby podjąć nie tylko studia na Politechnice, ale również później pracę zawodową na uczelni – przekonuje dr Ciosmak.

Politechnika Lubelska i ZSP nr 1 w Świdniku podpisały porozumienie o współpracy
fot. PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *