Jak leczyć łagodny przerost prostaty? USK Nr 4 w Lublinie stawia na małoinwazyjne zabiegi (foto)
Zabieg embolizacji tętnic prostaty powoduje zmniejszenie objętości gruczołu krokowego i poprawia stan zdrowia pacjentów, którzy z powodu obciążeń zdrowotnych nie mogą skorzystać z innych metod leczenia. Ta nowoczesna i małoinwazyjna procedura przeprowadzana jest w pracowni Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 (USK nr 4) w Lublinie.
Listopad obchodzony jest na całym świecie jako miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Kolejne operacje z asystą robota da Vinci w USK nr 4. Teraz pomógł urologom (zdjęcia)
Jedną z najbardziej powszechnych przypadłości, która dotyczy ponad połowy mężczyzn po 60. roku życia i aż 90 proc. po 80. roku życia, jest łagodny przerost prostaty. Schorzenie nie ma charakteru nowotworu złośliwego, mimo to jego główne objawy nie tylko mogą być bardzo uciążliwe i powodować znaczne pogorszenie jakości życia, ale mają kluczowe znaczenie dla zdrowia mężczyzn.
Łagodny przerost prostaty
Łagodny przerost prostaty, inaczej łagodny przerost gruczołu krokowego lub stercza, jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowo-płciowego. Częstość występowania schorzenia u mężczyzn wzrasta wraz z wiekiem. Po ok. 45.–50. roku życia prostata stopniowo powiększa się, uciskając cewkę moczową, co uniemożliwia całkowite opróżnienie pęcherza moczowego.
U części mężczyzn stanowi to przyczynę częstego oddawania moczu, także w nocy, co zakłóca sen. Kolejne przykre dolegliwości pojawiają się w późniejszej fazie choroby, gdy dochodzi do zalegania moczu w pęcherzu. Należy do nich uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, przerywane oddawanie moczu czy też znaczne zmniejszenie ciśnienia
strumienia moczu.
Wszystkie te dolegliwości mogą skutkować obniżeniem nastroju, bezsennością oraz przymusem zmiany stylu życia. Chorujący nierzadko rezygnują lub ograniczają wiele aktywności dających satysfakcję, takich jak podróżowanie, uprawianie sportów czy współżycie seksualne.
Sposoby leczenia
Nieleczony rozrost gruczołu krokowego może doprowadzić także do nawrotowych infekcji układu moczowego, nawrotowego krwiomoczu, kamicy pęcherza moczowego, a nawet niewydolności nerek.
Istnieje kilka sposobów leczenia przerostu prostaty, stosowanych w zależności od stopnia zaawansowania choroby i dolegliwości u pacjenta. W średnio nasilonych objawach stosuje się leczenie farmakologiczne. Gdy objawy się nasilają, a leki nie dają już wystarczających rezultatów, istnieje możliwość leczenia poprzez wykonanie różnego rodzaju zabiegów małoinwazyjnych lub otwartą operację prostaty, która jest procedurą obarczoną największym ryzykiem powikłań.
– W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie nie są wykonywane otwarte operacje gruczolaka stercza. Znacznie lepszym, przynoszącym wiele korzyści dla pacjenta rozwiązaniem jest leczenie małoinwazyjne. To wykonywane przez lekarzy urologów leczenie endoskopowe przezcewkowe za pomocą pętli elektrokoagulacyjnej lub lasera. Z kolei pacjentom z obciążeniami kardiologicznymi i internistycznymi, u których przeprowadzenie tego typu procedur jest niemożliwe lub obciążone większym ryzykiem, proponujemy zabieg embolizacji tętnic gruczołu krokowego wykonywany przez radiologów zabiegowych – mówi lekarz Kierujący Klinicznym Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej USK Nr 4 w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bar.
Embolizacja
Zabieg embolizacji tętnic gruczołu krokowego (tzw. PAE) może być stosowany u osób w podeszłym wieku lub obciążeniami kardiologicznymi, gdyż jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym. Polega na zamykaniu dopływu krwi do przerośniętej prostaty, co powoduje redukcję jej objętości i złagodzenie objawów związanych z jej przerostem.
Wykonywanie tego typu procedur w USK Nr 4 w Lublinie odbywa się dzięki współpracy Klinicznego Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej USK Nr 4 w Lublinie, którego Lekarzem Kierującym jest prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bar, z Zakładem Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii kierowanym przez prof. dr hab. n. med. Annę Drelich-Zbroję.
Celem zabiegu jest ograniczenie dolegliwości oraz ryzyka wystąpienia skutków ubocznych do minimum.
– Embolizacja charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem powikłań, nie zaburza erekcji oraz funkcji seksualnych. Do jej wykonania wystarcza tylko niewielkie nakłucie w pachwinie lub nadgarstku. Następnie radiolog zabiegowy wprowadza cewnik do tętnic zaopatrujących gruczoł krokowy. Dzięki wstrzyknięciu kontrastu, tętnice oraz cewnik są widoczne na monitorze podczas trwania zabiegu. Pod kontrolą obrazu uzyskiwanego za pomocą promieni RTG radiolog podaje materiał embolizacyjny pod postacią bardzo małych kulek, które doprowadzają do zamknięcia naczyń gruczołu krokowego. W efekcie dochodzi do ograniczenia ukrwienia przerośniętej prostaty i w konsekwencji jej zmniejszenia – mówi prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dr hab. n. med. Krzysztof Pyra, radiolog zabiegowy z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii USK Nr 4 w Lublinie.
Cała procedura trwa od 1 do 2 godzin. U pacjenta objawy choroby zaczynają ustępować niezwłocznie po zabiegu. Może on opuścić szpital tego samego lub następnego dnia. Dzięki temu, że gruczoł krokowy pozostaje chirurgicznie nienaruszony, pacjent może uniknąć przyjmowania leków lub powtórnych zabiegów.
W pracowni Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii zabiegi embolizacji tętnic gruczołu krokowego wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ. Korzystają z nich pacjenci z łagodnym, nienowotworowym przerostem prostaty.
– Nie mogę uwierzyć, że tak mogło się zmienić, że poprawa jest tak duża. Żadnego parcia na mocz. W czasie 13-godzinnego lotu byłem w toalecie 2 razy. […] Po prostu czuję się tak, jak by problem mnie nie dotyczył. Tzn. przez 2-3 godziny nie chodzę do toalety, czasem zapomnę o tym na dłużej i nic się nie dzieje, bo jest tak, jak przez większość mojego życia – mówi pan Roland, jeden z pacjentów USK nr 4.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie szpitale wyróżnione za innowacje
Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii jest liderem przezskórnego przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów leczniczych w Polsce. Znajdują one zastosowanie w leczeniu m.in. chorób nowotworowych łagodnych i złośliwych, wad naczyniowych (tętniaków, przetok tętniczo-żylnych, naczyniaków położonych zarówno obwodowo, jak i wewnątrzczaszkowo) i pourazowych uszkodzeń naczyń. Oprócz zabiegów urologicznych zespół Zakładu wykonuje wysokospecjalistyczne świadczenia medyczne w zakresie kardiologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, położnictwa i ginekologii oraz neurologii.
fot. Łukasz Głaczkowski