LublinWiadomości

Lubelskie obchody Światowego Dnia Uchodźcy. Plac Litewski zaświeci się na niebiesko

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy w czwartek (20 czerwca) od godziny 21:15 elementy Placu Litewskiego rozbłysną niebieskim światłem. Z kolei dzień później w Zamościu odbędzie się piknik połączony z otwarciem Centrum Integracji.

Lublin, podobnie jak w latach ubiegłych symbolicznie włącza się w obchody Światowego Dnia Uchodźcy. Z tej okazji topola czarna, donice kasztanowców przy budynku poczty oraz fontanny multimedialne rozświetlą się na niebiesko. Okolicznościowa iluminacja pojawi się także na stadionie Arena Lublin.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Przedstawiciele Spilno Hubów spotkali się w Lublinie

Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, co roku przypada 20 czerwca. To okazja do uhonorowania uchodźców na całym świecie, podkreślając ich siłę i odwagę w obliczu przymusowej migracji spowodowanej konfliktami i prześladowaniami. Wydarzenie ma na celu budowanie empatii i zrozumienia dla trudnej sytuacji uchodźców oraz uznanie ich wysiłków w odbudowie swojego życia.

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Dla świata, w którym uchodźcy są mile widziani”

Wczoraj z tej okazji w Centrum Integracji Cudzoziemców w Lublinie zorganizowano imprezę z jogą, dyktandem z języka polskiego i warsztatami plastycznymi dla dzieci. Uczestnicy mogli liczyć również na upominki oraz poczęstunek.

Z kolei w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu „Jesteśmy razem i blisko siebie – moja opowieść”. Konkurs, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, polegał na przygotowaniu słuchowiska lub opowiadania o relacjach z osobami z innych krajów.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Lubelszczyźnie powstanie Centrum Integracji obywateli państw trzecich

Natomiast w piątek, przy ul. Zagłoby 8 w Zamościu o godz. 14:00 rozpocznie się piknik pt. Dzień Uchodźcy połączony z otwarciem Centrum Integracji. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Konsul Vasyl Yordan z Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, Marco Procaccini – dyrektor Biura Terenowego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Lublinie (UNHCR) oraz Stanisław Grześko – Starosta Zamojski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *