LublinTurystykaWiadomości

Lublin turystyczną perłą. W ubiegłym roku miasto odwiedziło prawie 1,6 miliona turystów

Blisko 7 razy więcej zagranicznych turystów odwiedziło Lublin w ubiegłym roku w porównaniu z rokiem 2022. Do Lublina przyjechało też o 65 proc. więcej odwiedzających z polskim paszportem. Tym samym miasto odnotowało rekordową liczbę turystów, która w ubiegłym sezonie po raz pierwszy przebiła barierę miliona odwiedzających, a w całym 2023 roku wyniosła blisko 1,6 mln.

Dane o ruchu turystycznym, zbierane na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, wskazują, że w całym 2023 roku do Lublina przyjechało 1,588 mln podróżnych. Z tego prawie 1,245 mln stanowili goście z Polski, a 343 tys. przyjezdni z zagranicy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Blisko 400 tys. pasażerów i rekordowy sierpień. Port Lotniczy Lublin podsumował ubiegły rok

– Kolejny już rok odnotowujemy znaczący wzrost liczby osób odwiedzających Lublin. W 2023 roku to blisko 1,6 mln turystów. Bardzo cieszy nas ten trend, szczególnie w kontekście rosnącej popularności wśród gości zagranicznych. Nowe rekordy w ruchu podróżnych to między innymi efekt skutecznej współpracy Miasta z lubelską branżą turystyczną – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wśród gości krajowych, którzy przyjechali do naszego miasta, 670 tys. skorzystało z noclegu, zaś pozostałe 575 tys. to odwiedzający, czyli osoby, które spędziły w Lublinie tylko jeden dzień.

Spośród turystów w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli osób, które zdecydowały się na nocleg, 42 proc. spędziło w naszym mieście od 2 do 4 nocy. Ponad 38 proc. turystów skorzystało z jednego noclegu, a 16 proc. nocowało 5, 6 lub 7 razy.

Niezmiennie najchętniej do Lublina przyjeżdżają ludzie młodzi. W ubiegłym roku osoby do 30. roku życia stanowiły prawie połowę wszystkich odwiedzających.

Lublin najchętniej odwiedzany przez Niemców i mieszkańców regionu

Z danych zebranych przez Lubelską Organizację Turystyczną wynika, że Lublin najchętniej odwiedzają mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy stanowią aż jedną trzecią wszystkich przyjezdnych. Na drugim miejscu plasują się goście z woj. mazowieckiego (440 tys.), Małopolski (54 tys.), Śląska (42 tys.) i Podlasia (35,5 tys.).

Wśród gości zagranicznych, których w Lublinie w ubiegłym roku pojawiło się blisko 343 tys., czyli aż o siedem razy więcej niż w 2022 roku, największą grupę stanowili obywatele Niemiec (140 tys.), Izraela (46,5 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (39,5 tys.).

Co ciekawe, po raz pierwszy wśród najchętniej odwiedzających Lublin, znaleźli się Kanadyjczycy (12 tys.) i Czesi (10,5 tys.).

Lublin turystyczną perłą. W ubiegłym roku miasto odwiedziło prawie 1,6 miliona turystów
fot. Konferencja z udziałem władz Miasta – podsumowanie turystyczne roku 2023

Dla ponad połowy przyjezdnych obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania był Zamek Lubelski, który odwiedziło ponad milion osób. Inne najchętniej odwiedzane miejsca przez turystów to Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz Plac Litewski z fontanną multimedialną. Niesłabnącą popularnością cieszą się też lubelskie „oazy zieleni” takie jak Ogród Saski czy Zalew Zemborzycki.

Lublin zauważony przez brytyjskich dziennikarzy

Na walory turystyczne Lublina zwrócili uwagę dziennikarze jednego z bardziej poczytnych brytyjskich dzienników. Neelam Tailor z „The Guardian” w swoim artykule podkreśla, że położone we wschodniej Polsce miasto, ma sporo do zaoferowania turystom. Największym atutem Lublina ma być jego niepowtarzalny klimat, porównywalny do tego panującego we włoskich miasteczkach. Niepowtarzalną atmosferę, tworzą przede wszystkim renesansowe budynki, urokliwe uliczki, kawiarnie, czy restauracje.

Jednym z ważnych generatorów ruchu turystycznego w Lublinie jest niewątpliwie bogata oferta kulturalna miasta. Takie eventy jak Noc Kultury, czy Jarmark Jagielloński przyciągają rzesze przyjezdnych nie tylko z Polski.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogłoszono daty czołowych letnich imprez kulturalnych. Zapiszcie w kalendarzu!

Jak podkreśla, Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Lublin, za ubiegłorocznym sukcesem turystycznym stoją także działania podjęte przez Ratusz jeszcze w 2020 roku, w tym powołanie Biura Rozwoju Turystyki oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, które pozwoliły na przeprowadzenie skoordynowanych akcji i programów wspierających branżę turystyczną w mieście.

Z wyliczeń lubelskiego Ratusza wynika, że przychody z turystyki stanowią blisko 4,5 proc. PKB miasta. Jak wskazuje Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta, w ubiegłym roku turyści zostawili w Lublinie w sumie prawie 987 mln złotych.

fot. Miasto Lublin

Jeden komentarz do “Lublin turystyczną perłą. W ubiegłym roku miasto odwiedziło prawie 1,6 miliona turystów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *