Lublin zaświeci się na niebiesko. Ruszają Lubelskie Dni Autyzmu
W środę, 2 kwietnia, Lublin rozbłyśnie na niebiesko w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu. Tego dnia startują Lubelskie Dni Autyzmu – cykl wydarzeń mających na celu zwiększenie świadomości na temat tego zaburzenia. W planie m.in. otwarte spotkania, warsztaty, wykłady i bezpłatne konsultacje.
Obchody rozpoczną się od „niebieskiego spaceru” – symbolicznego marszu solidarności. O godz. 10:00 na Placu Litewskim zbiorą się dzieci z lubelskich przedszkoli, a następnie wraz z innymi uczestnikami przejdą przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, by zakończyć przemarsz pod Zamkiem Lubelskim.
Z kolei o godz. 12:00 w Chatce Żaka (UMCS) ruszy otwarte spotkanie, podczas którego mieszkańcy dowiedzą się więcej o autyzmie oraz dostępnych formach wsparcia. Eksperci poprowadzą także warsztaty i wykłady dotyczące życia, edukacji i pracy osób ze spektrum autyzmu.
Tego samego dnia wieczorem, Lublin dołączy do światowej akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Od godz. 19:20 do północy iluminacja Placu Litewskiego rozbłyśnie w charakterystycznym, niebieskim kolorze – symbolu solidarności z osobami autystycznymi i ich rodzinami.
Lubelskie Dni Autyzmu to cały miesiąc działań edukacyjnych i wsparcia. Do 30 kwietnia mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologami, logopedami czy terapeutami, a także wziąć udział w spotkaniach i szkoleniach.
Autyzm lub spektrum autyzmu charakteryzuje się trudnościami w relacjach z innymi i komunikacji oraz powtarzalnymi, nieelastycznymi wzorcami zainteresowań i zachowań. Pierwsze objawy są zazwyczaj widoczne już we wczesnym dzieciństwie. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem neurorozwojowym, a jego przyczyny nie są dokładnie poznane. Spektrum autyzmu oznacza, że zaburzenie to objawia się inaczej u każdej osoby. Mają one bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu.
Organizatorem Lubelskich Dni Autyzmu jest Miasto Lublin we współpracy z takimi instytucjami i organizacjami jak: Fundacja Alpha, Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Lublinie, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. J. Korczaka w Lublinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Lublinie, Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” w Lublinie, NZOZ SANUS w Lublinie, Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Tajemniczy Ogród”, Niepubliczne Przedszkole Artystyczne „Słonecznik” w Lublinie, Zespół Przedszkolny nr 2 w Lublinie, Akademickie Centrum Wsparcia UMCS, Miejski Urząd Pracy w Lublinie, Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie lublin.eu.
fot. materiały prasowe