środa, 2 kwietnia, 2025
EkoLublinWiadomości

Miasto stawia na recykling, …a za brak segregacji dostaniemy czerwoną kartkę

W ramach szeroko zakrojonego projektu Polska Korporacja Recyklingu w Lublinie prezentuje zaawansowane technologie odzysku surowców z elektroodpadów. Z kolei Miasto zamierza realizować inicjatywy edukacyjne i prowadzić kontrole segregacji, a za jej brak… otrzymamy czerwoną kartkę.

W Lublinie system segregacji odpadów, którego celem jest ochrona środowiska oraz efektywne zarządzanie odpadami komunalnymi, działa już od pięciu lat. System wymaga od mieszkańców podziału śmieci na różne kategorie. Papier i tekturę wrzucamy do niebieskich pojemników, szkło do zielonych, metale i tworzywa sztuczne do żółtych, a odpady BIO do brązowych. Dodatkowo, bioodpady pochodzące z roślin trafiają do osobnych pojemników na terenie nieruchomości.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Dobry Klimat w Szkole”: Lubelska młodzież staje do walki ze zmianami klimatycznymi

Jak podkreśla Katarzyna Madoń-Kremeś, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin: –  Nieprawidłowa segregacja prowadzi nie tylko do większej ilości odpadów na składowiskach i szkody dla środowiska, ale również do wyższych kosztów ich zagospodarowania, co przekłada się na wzrost „opłaty śmieciowej” dla mieszkańców.

W odpowiedzi, Ratusz wprowadza system czerwonych kartek. Co to oznacza dla mieszkańców? Jeśli pracownicy firm odbierających odpady stwierdzą brak segregacji, nakleją na pojemnik czerwoną naklejkę. Kontenery, w których odpady nie zostaną prawidłowo posegregowane, nie będą opróżniane w zaplanowanym terminie, lecz dopiero podczas najbliższego odbioru odpadów zmieszanych.

Za kolejne uchybienia w segregacji mieszkańcy mogą zostać obciążeni podwyższoną opłatą za odbiór odpadów. W Lublinie, w przypadku niewłaściwej segregacji, opłata wzrośnie wówczas dwukrotnie.

Ostry kurs na recykling

Aby zainspirować mieszkańców do bardziej świadomego obchodzenia się z elektroodpadami Polska Korporacja Recyklingu otworzyła dzisiaj swoje drzwi, by zaprezentować przełomowe procesy recyklingu elektrośmieci.

– Recykling materiałów powstałych z odpadów to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone, lecz ponownie przetwarzane – dotyczy to takich surowców wtórnych jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy metale – mówił podczas dzisiejszego briefingu Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Miasto stawia na recykling. Za brak segregacji dostaniemy czerwoną kartkę
fot. Miasto Lublin | Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o. Briefing prasowy

Korporacja Recyklingu, będąca jednym z czołowych zakładów tego typu w w kraju, od lat współpracuje z Miastem, zbierając i przetwarzając elektrośmieci. W bieżącym roku dołączyła do międzynarodowego projektu „Projektowanie i testowanie zasad ograniczania, naprawy, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z urządzeń elektrycznych”, wspieranego funduszami UE. Projekt, który potrwa do 2026 roku, jest wart ponad 2,3 mln euro, z czego 112 tys. euro przeznaczono na działania w Lublinie.

W ramach tej inicjatywy przewidziano kampanie edukacyjne i pilotażowe przedsięwzięcia, włączając zbiórki elektroodpadów w szkołach i instalację nowoczesnych pojemników w przestrzeni miejskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ścieżka „Monumenty przyrody” zaprasza na spacer śladem „zielonych” pomników

Jak zapewnia Witold Chemperek, Wiceprezes Zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu Spółka z o.o. z siedzibą w Lublinie, Polska Korporacja Recyklingu stara się wykorzystywać w jak największym stopniu potencjał surowcowy odpadów, które mogą stanowić podstawę do tworzenia nowych produktów.

– Warto zwrócić uwagę na stosowaną od tego roku w naszym zakładzie nowoczesną technologię, podczas której w 100% z recyklingu powstaje wysoko wydajny sorbent poliuretanowy do skutecznego zbierania zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni stałych i z powierzchni wód – podkreślił na dzisiejszym spotkaniu Wiceprezes Chemperek.

Miasto stawia na recykling. Za brak segregacji dostaniemy czerwoną kartkę
fot. Miasto Lublin
Miasto stawia na recykling. Za brak segregacji dostaniemy czerwoną kartkę
fot. Miasto Lublin

3 komentarze do “Miasto stawia na recykling, …a za brak segregacji dostaniemy czerwoną kartkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *