Miasto stawia na recykling, …a za brak segregacji dostaniemy czerwoną kartkę
W ramach szeroko zakrojonego projektu Polska Korporacja Recyklingu w Lublinie prezentuje zaawansowane technologie odzysku surowców z elektroodpadów. Z kolei Miasto zamierza realizować inicjatywy edukacyjne i prowadzić kontrole segregacji, a za jej brak… otrzymamy czerwoną kartkę.
W Lublinie system segregacji odpadów, którego celem jest ochrona środowiska oraz efektywne zarządzanie odpadami komunalnymi, działa już od pięciu lat. System wymaga od mieszkańców podziału śmieci na różne kategorie. Papier i tekturę wrzucamy do niebieskich pojemników, szkło do zielonych, metale i tworzywa sztuczne do żółtych, a odpady BIO do brązowych. Dodatkowo, bioodpady pochodzące z roślin trafiają do osobnych pojemników na terenie nieruchomości.
>>> CZYTAJ TAKŻE: „Dobry Klimat w Szkole”: Lubelska młodzież staje do walki ze zmianami klimatycznymi
Jak podkreśla Katarzyna Madoń-Kremeś, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin: – Nieprawidłowa segregacja prowadzi nie tylko do większej ilości odpadów na składowiskach i szkody dla środowiska, ale również do wyższych kosztów ich zagospodarowania, co przekłada się na wzrost „opłaty śmieciowej” dla mieszkańców.
W odpowiedzi, Ratusz wprowadza system czerwonych kartek. Co to oznacza dla mieszkańców? Jeśli pracownicy firm odbierających odpady stwierdzą brak segregacji, nakleją na pojemnik czerwoną naklejkę. Kontenery, w których odpady nie zostaną prawidłowo posegregowane, nie będą opróżniane w zaplanowanym terminie, lecz dopiero podczas najbliższego odbioru odpadów zmieszanych.
Za kolejne uchybienia w segregacji mieszkańcy mogą zostać obciążeni podwyższoną opłatą za odbiór odpadów. W Lublinie, w przypadku niewłaściwej segregacji, opłata wzrośnie wówczas dwukrotnie.
Ostry kurs na recykling
Aby zainspirować mieszkańców do bardziej świadomego obchodzenia się z elektroodpadami Polska Korporacja Recyklingu otworzyła dzisiaj swoje drzwi, by zaprezentować przełomowe procesy recyklingu elektrośmieci.
– Recykling materiałów powstałych z odpadów to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone, lecz ponownie przetwarzane – dotyczy to takich surowców wtórnych jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy metale – mówił podczas dzisiejszego briefingu Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Korporacja Recyklingu, będąca jednym z czołowych zakładów tego typu w w kraju, od lat współpracuje z Miastem, zbierając i przetwarzając elektrośmieci. W bieżącym roku dołączyła do międzynarodowego projektu „Projektowanie i testowanie zasad ograniczania, naprawy, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z urządzeń elektrycznych”, wspieranego funduszami UE. Projekt, który potrwa do 2026 roku, jest wart ponad 2,3 mln euro, z czego 112 tys. euro przeznaczono na działania w Lublinie.
W ramach tej inicjatywy przewidziano kampanie edukacyjne i pilotażowe przedsięwzięcia, włączając zbiórki elektroodpadów w szkołach i instalację nowoczesnych pojemników w przestrzeni miejskiej.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ścieżka „Monumenty przyrody” zaprasza na spacer śladem „zielonych” pomników
Jak zapewnia Witold Chemperek, Wiceprezes Zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu Spółka z o.o. z siedzibą w Lublinie, Polska Korporacja Recyklingu stara się wykorzystywać w jak największym stopniu potencjał surowcowy odpadów, które mogą stanowić podstawę do tworzenia nowych produktów.
– Warto zwrócić uwagę na stosowaną od tego roku w naszym zakładzie nowoczesną technologię, podczas której w 100% z recyklingu powstaje wysoko wydajny sorbent poliuretanowy do skutecznego zbierania zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni stałych i z powierzchni wód – podkreślił na dzisiejszym spotkaniu Wiceprezes Chemperek.


Pingback: Nie dla czadu! Trwa kampania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Pingback: Miasto zachęca do wymiany pieca. Jak uzyskać dofinansowanie?
Pingback: W Lublinie powstanie kolejny mobilny punkt zbiórki elektrośmieci