niedziela, 15 września, 2024
LublinNieruchomościWiadomości

Na jakie mieszkanie w Lublinie stać singla, a na jakie rodzinę 2+1?

Średnio 11,6 tys. zł – tyle w czerwcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Lublinie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili na jaki metraż przy przeciętnych zarobkach stać singla marzącego o własnym M, a na jaki rodzinę 2+1.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu br. średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w Lublinie 7 377 zł. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyliczyli, że takie zarobki wystarczą na kupno w stolicy województwa lubelskiego 0,64 metra kwadratowego nowego mieszkania. W porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi to stosunkowo niewiele. Na największy metraż stać mieszkańców Zielonej Góry (0,97 m kw.). Najsłabiej pod względem stosunku zarobków do cen mieszkań wypada Warszawa. Tutaj za jedną przeciętną pensję mogliśmy kupić w połowie roku zaledwie 0,55 m kw. nowego lokum.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Mimo wybudowania ponad miliona mieszkań w ciągu dekady warunki mieszkaniowe Polaków się nie poprawiają. Rządowe programy też nie przynoszą rezultatów

Powyższe wyliczenia wskazują, że przeciętnie zarabiający Lublinianin, żeby odłożyć na własne 50-metrowe M, musiałby chować do przysłowiowej skarpety wszystkie zarobione pieniądze przez następne… 78 lat.

Oferta mieszkań

Jak wynika z danych portali RynekPierwotny.pl i Unirepo.pl, na lubelskim rynku nieruchomości pod koniec pierwszego półrocza dostępnych było 2 892 lokali z rynku pierwotnego i 2 800 z rynku wtórnego. Na tysiąc osób przypadało więc 17 ofert mieszkań. Największą liczbą lokali przypadających na tysiąc osób mógł pochwalić się Wrocław. W czerwcu 2024 roku było to 25 ofert.

Własne M… na kredyt

Zakup wymarzonego M bez hipoteki jest dla większości Polaków praktycznie poza zasięgiem. Dlatego biorąc pod uwagę kredyt z 10 proc. wkładem własnym i okresem spłaty wynoszącym 25 lat wyliczono, że singiel mógłby zakupić w Lublinie 27-metrową nieruchomość. Z kolei rodzinę 2+1 byłoby stać na mieszkanie o wielkości 50 metrów kwadratowych.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do Ratusza wpłynął pierwszy wniosek o uchwalenie ZPI. Złożyła go spółka TBV dla obszaru Górek Czechowskich

Dla porównania, mieszkanie z największym, 40-metrowym metrażem mógł kupić na kredyt singiel w Zielonej Górze, a rodzina 2+1 – 76-metrowe lokum. Z kolei na najmniejsze – 23-metrowe mieszkanie stać było singla w Warszawie, a trzyosobową rodzinę na zaledwie 43 metry kwadratowe w stolicy.

źródło: RynekPierwotny.pl

Jeden komentarz do “Na jakie mieszkanie w Lublinie stać singla, a na jakie rodzinę 2+1?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *