czwartek, 5 grudnia, 2024
LublinWiadomości

Na ul. Targowej pojawiła się wyjątkowa mozaika (zdjęcia)

Drejdel to żydowski bączek do gry na święto Chanuki. Wizerunek tej zabawki możemy zobaczyć na kamienicy przy ul. Targowej 6, na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej. Nowa instalacja to efekt akcji „Mozaikowe miasto”.

Wielkoformatowa mozaika ozdobiła budynek przy ul. Targowej 6 (boczna ul. Ruskiej) w Lublinie. Praca powstała w ramach polsko-ukraińskiego projektu „Mozaikowe miasto”. Uczestniczą w nim artyści z Polski i Ukrainy, którzy tworzą nowe mozaiki w przestrzeni Lublina, nawiązując do istniejących realizacji, m.in. na osiedlu im. Juliusza Słowackiego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Mirosław znów poprawiła rekord świata… tym razem na muralu. Zobacz zdjęcia

Mozaika przy ul. Targowej pn. „Warunek cudu” przedstawia drejdel czyli żydowski bączek do gry na święto Chanuki. Jego cztery boki są oznaczone literami alfabetu hebrajskiego. Określają one przebieg gry: osoba, która kręci bączek, otrzymuje z „banku” gry odpowiednio całość, połowę lub nic, albo wkłada swój majątek do „banku”. Według etymologii ludowej litery te symbolizują frazę: nes gadól hayá sham, „zdarzył się tam wielki cud”.

Zabawa nawiązuje do cudu lampy: kiedy w II wieku p.n.e. po panowaniu syryjsko-greckich opresorów Żydzi odzyskali Świątynię i poświęcili ją ponownie po greckich rządach pogańskich, mieli olej do lampy tylko na jeden dzień, ale w cudowny sposób lampa paliła się przez osiem dni, w tym czasie olej został dostarczony do Świątyni.

Mozaika z motywem żydowskim nie pojawia się przypadkowo, ponieważ przed laty ul. Targowa była ważnym miejscem dla społeczności żydowskiej. Znajdował się tutaj targ żydowski i dom modlitwy rzeźników.

W PRL-u mozaiki, które zdobiły budynki użyteczności publicznej oraz osiedla mieszkaniowe, często pełniły funkcje propagandowe, ale mają także ogromną wartość artystyczną. Dziś są one często zapomniane lub niszczone podczas remontów. Realizowany przez Fundację Kultury Enter projekt ma zwrócić uwagę na ich wartość, podkreślając potrzebę współpracy między architektami, urbanistami i plastykami, co było charakterystyczne dla tamtego okresu.

– Główne działania obejmują artystyczne interwencje mozaikowe, w które zaangażowani są również wolontariusze ze szkół artystycznych. Projekt obejmuje także dokumentację istniejących mozaik na terenie Lublina. Ważnym elementem będą spotkania o historii mozaiki w czasach PRL-u, a także warsztaty mozaikarskie i spacery tematyczne po Lublinie – mówi Tomasz Kowalewicz z Warsztatów Kultury, partnera akcji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Majdanku powstał wyjątkowy mural (foto)

Projekt, którego autorką jest ukraińska artystka Inga Levi, wpisuje się w założenia programu „RE:UNION” – Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i jest zrealizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

fot. Miasto Lublin

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *