środa, 9 kwietnia, 2025
LublinWiadomości

Naukowcy pomogą Gminie Wólka. Politechnika Lubelska proponuje innowacyjne rozwiązania

Nowoczesna kanalizacja, odnawialne źródła energii i ekologiczne technologie – to tylko niektóre z wyzwań, jakie podejmą naukowcy Politechniki Lubelskiej we współpracy z Gminą Wólka. Podpisana umowa otwiera drogę do wspólnych działań, które mają poprawić jakość życia mieszkańców i stworzyć nowe możliwości dla studentów.

– Podpisanie umowy z Gminą Wólka to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców, bo oznacza dla nich wygodniejsze życie w lepszych warunkach. To dobra wiadomość także dla naszej uczelni, bo otwieramy kolejny poligon badawczy, na którym będziemy wykonywać prace użyteczne, nie tylko teoretycznie – tak prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej mówi o podpisanej w środę umowie o współpracy pomiędzy uczelnią a samorządem.

– Możemy zaproponować kompleksowe rozwiązania w sprawach gospodarki wodno-ściekowej. Na przykład kanalizacja podciśnieniowa sprawdzi się na obszarach chronionych, ponieważ jest w pełni bezpieczna dla środowiska – zaznacza prof. Beata Kowalska, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Lubelskiej.

Prof. Małgorzata Pawłowska z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki dodaje, że naukowcy mogą doradzać w zakresie poprawy efektywności energetycznej gminy.

– Zajmujemy się, m.in. konwersją biomasy do biogazu i wykorzystaniem energetycznym biogazu. To nośnik energii, który może być produkowany właściwie w każdej gminie – mówi. – Produkuje się go z różnego rodzaju materiałów organicznych, na przykład odpadowych, które są w każdym domu, ale też z biomasy, którą zbieramy w ogrodzie.

Wójt Gminy Wólka, Edwin Gortat, przyznaje, że jednym z głównych problemów do rozwiązania jest skanalizowanie pozostałej części gminy.

– Stoimy przed wyborem: czy budować klasyczną sieć kanalizacyjną, co może być kosztowne, czy może warto rozważyć oczyszczalnie hydrofitowe lub inne nowoczesne rozwiązania. Chcemy, żeby ta kanalizacja była przede wszystkim ekologiczna, ale też tania. Liczymy na wsparcie naukowców, którzy pomogą nam podjąć najlepszą decyzję – tłumaczy wójt.

Ponadto gmina chce rozwijać projekty związane z odnawialnymi źródłami energii: – Posiadamy liczne budynki użyteczności publicznej, które generują znaczne koszty. Dlatego analizujemy możliwość utworzenia spółdzielni energetycznych lub wdrożenia rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak fotowoltaika, elektrownie wiatrowe czy magazyny energii.

Współpraca Politechniki Lubelskiej z Gminą Wólka to także okazja dla studentów.

– Kształcimy na kierunkach: inżynieria środowiska, odnawialne źródła energii i energetyka. Studenci, odbywając praktyki i staże w gminie, zyskają bezcenne doświadczenie. To kontakt z realnymi problemami i ich praktycznymi rozwiązaniami. Dla nas to także szansa na przygotowanie przyszłych specjalistów, którzy będą mogli pracować na rzecz gminy – podkreśla dziekan.

Gmina planuje m.in. zaprosić studentów do realizowania prac dyplomowych w oparciu o jej potrzeby i zasoby.

fot. Tomasz Maślona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *