środa, 9 kwietnia, 2025
LublinWiadomości

Naukowcy z KUL jadą do Afryki. Będą pomagać ofiarom handlu ludźmi

Eksperci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będą pomagać ofiarom handlu ludźmi w Kenii. Lubelska uczelnia podpisała właśnie umowę o współpracy w tej sprawie.

Umowę o współpracy KUL podpisał z fundacjami: HAART Poland i HAART Kenya.

– To porozumienie będzie służyło dowartościowaniu każdego człowieka, a przede wszystkim tego poszkodowanego, dotkniętego przez los, naznaczonego przez biedę – podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Porozumienie dotyczy wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania procederowi handlu ludźmi w Afryce Wschodniej. W jego ramach naukowcy z KUL będą opracowywać narzędzia diagnostyczne służące ocenie odporności ofiar handlu ludźmi.

– Specyficzną cechą tych osób jest to, że mają bardzo niewielkie zasoby materialne, albo nie mają ich wcale. Dodatkowo, utraciły kontrolę nad rzeczywistością. W związku z tym musimy przywrócić im umiejętności samodzielnego radzenia sobie w różnych życiowych sytuacjach oraz pomóc w nabyciu ważnych kompetencji adaptacyjnych w bardzo trudnych okolicznościach życia jakie występują w Afryce – tłumaczy prof. Iwona Niewiadomska z Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej w Instytucie Psychologii KUL, pełnomocnik rektora ds. nauki.

Zespół badaczy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poleci do Keni w kwietniu br. W tym gronie będzie m.in. dr Mariusz Wołońciej z Katedry Psychologii Emocji i Motywacji KUL, który już wcześniej pracował w Afryce. Teraz będzie szkolił Kenijczyków pomagającym ofiarom handlu ludźmi.

– Kenia jest miejscem specyficznym, bo jest hubem, z którego często wysyłani są do innych miejsc współcześni niewolnicy wywodzący się z biednych krajów afrykańskich – mówi dr Mariusz Wołońciej. Jak podkreśla, celem pilotażowych badań z udziałem naukowców z KUL jest rozwiązanie realnego problemu, który jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata.

– To jest hańba, żeby w czasach, w których tyle mówimy o godności, było więcej niewolników, jak po czasach konkwisty. Tymczasem handel ludźmi dzieje się obok nas i dotyczy także Polski – mówi dr Mariusz Wołońciej.

Według statystyk ONZ każdego roku nawet 50 mln osób na świecie staje się ofiarami handlu ludźmi. W Polsce problem może dotyczyć nawet 28 tys. osób, choćby tych, którym po przybyciu do naszego kraju do pracy odbierane są paszporty.

– Za tą liczbą kryją się konkretne historie ludzi, którzy zostali wykorzystani do pracy przymusowej, czy eksploatacji seksualnej. Chodzi zarówno o kobiety jak i o mężczyzn, którzy są bici, torturowani, głodzeni, a nawet rażeni prądem. Wiele osób tego nie przeżywa – mówi dr Radosław Malinowski, założyciel HAART Kenya i prezes Fundacji HAART Poland.

Obie organizacje, w ramach współpracy z KUL-em nie zamierzają poprzestać na pilotażowym projekcie. Podpisana umowa zakłada kontynuowanie wspólnych działań poprzez naukę i podnoszenie kompetencji biznesowych ocalałych z procederu handlu ludźmi w Kenii.

źródło: KUL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *