sobota, 27 czerwca, 2026
LublinWiadomości

Od połowy lutego w Lublinie drożeją bilety MPK. Nie wszyscy zapłacą więcej

Od poniedziałku, 16 lutego br., w Lublinie zacznie obowiązywać nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Podwyżki wyniosą średnio około 10 proc. i obejmą głównie pasażerów jeżdżących okazjonalnie oraz osoby spoza miasta. Dla mieszkańców rozliczających podatki w Lublinie i posiadających Lubelską Kartę Miejską ceny biletów okresowych pozostaną bez zmian.

Od 16 lutego br., pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej w Lublinie zapłacą więcej za większość biletów czasowych i jednorazowych. Zgodnie z założeniami lubelskiego Ratusza, zmiany mają w mniejszym stopniu dotknąć mieszkańców miasta, a w większym przyjezdnych oraz tych, którzy z autobusów i trolejbusów korzystają sporadycznie.

Najważniejsza informacja dla stałych pasażerów jest taka, że ceny biletów okresowych dla posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej (LKM), czyli osób rozliczających podatki w Lublinie, nie ulegną zmianie. To właśnie ta grupa ma być w największym stopniu chroniona przed podwyżkami.

Zmiany najbardziej odczują osoby kupujące bilety jednorazowe i krótkookresowe. Od 16 lutego bilet jednorazowy normalny będzie kosztował 5 zł (obecnie 4,60 zł), a ulgowy 2,50 zł. Bilet 15-minutowy zdrożeje do 3,40 zł (1,70 zł ulgowy), 40-minutowy będzie kosztował 4,60 zł zamiast 4 zł, a 90-minutowy – 5,20 zł (2,60 zł ulgowy). Nowe ceny obejmą także dłuższe przejazdy: bilet 6-godzinny będzie kosztował 9 zł, a 24-godzinny – 14,20 zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ferie tuż, tuż. Będą zmiany w rozkładach jazdy

Podwyżki obejmą również bilety okresowe dla pasażerów nieposiadających Lubelskiej Karty Miejskiej. Miesięczny bilet na wszystkie linie będzie kosztował 142 zł w strefie 1, 86 zł w strefie 2 lub 208 zł w obu strefach. Dla porównania, posiadacze LKM zapłacą 96 zł za 30-dniowy bilet obowiązujący w strefach 1 i 2 (48 zł ulgowy) oraz 71 zł za bilet 30-dniowy na jedną linię.

Wraz z nowym cennikiem zmieni się także wysokość opłat dodatkowych. Od najbliższego poniedziałku kara za jazdę bez ważnego biletu wyniesie 250 zł, jednak zapłacenie jej u kontrolera obniży kwotę do 150 zł, a uregulowanie należności w ciągu 7 dni – do 175 zł. Za brak dokumentu potwierdzającego prawo do przejazdu ulgowego lub bezpłatnego opłata wyniesie 200 zł (120 zł u kontrolera, 140 zł w ciągu 7 dni).

Najwyższa kara, 750 zł, grozi za spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy pojazdu bez uzasadnionej przyczyny. Do każdej z tych opłat należy doliczyć cenę odpowiedniego biletu.

ZDiTM przypomina również o możliwości wymiany biletów papierowych. Nieskasowane bilety o nieaktualnej wartości można bezpłatnie wymienić w Punktach Sprzedaży Biletów przy ul. Nałęczowskiej 14 oraz na Dworcu Lublin (ul. Dworcowa 2) do 15 maja br.

– Wymianie podlegają bilety zakupione zarówno w punktach sprzedaży, jak i w biletomatach – zapewnia Monika Fisz, rzecznik ZDiTM w Lublinie.

Z kolei bilety okresowe, których ważność wykracza poza 16 lutego 2026 r., zachowają ważność do końca okresu, na jaki zostały wykupione.

Fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *