LublinWiadomości

Przedstawiciele Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy odwiedzili Lublin

Do Lublina przyjechali przedstawiciele Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej (ADI-INT) Rady Europy. Piąte posiedzenie Komitetu odbywa się w dniach 14-15 maja w lubelskim Ratuszu oraz w przestrzeni „Baobab”.

Podczas posiedzenia wyjazdowego w Lublinie członkinie i członkowie Komitetu wybiorą nowego Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego. Uczestnicy spotkania zapoznają się także z lubelskimi rozwiązaniami dotyczącymi integracji i włączania cudzoziemców, uchodźców i mniejszości etnicznych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Przedstawiciele Spilno Hubów spotkali się w Lublinie

Podczas obrad Anna Dąbrowska, Prezeska Stowarzyszenia Homer Faber zaprezentuje prace Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. miejskiego Systemu Wsparcia Integracji imigrantów i imigrantek. Spotkanie będzie również okazją do podsumowania realizacji projektu „EU-Belong. Międzykulturowe podejście do integracji migrantów w regionach Europy”.

Przedstawiciele Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy odwiedzili Lublin
fot. Miasto Lublin

Podczas dwudniowego wydarzenia przewidziano także wizytę studyjną uczestniczek i uczestników obrad w przestrzeni integracyjnej „Baobab”.

– W imieniu Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy (ADI-INT) dziękuję za zaproszenie do udziału w piątym spotkaniu Komitetu w pięknym Lublinie i możliwości poszerzenia wiedzy dotyczącej międzykulturowej podróży Waszego miasta na rzecz włączenia społecznego migrantek i migrantów oraz uchodźczyń i uchodźców. Lublin był jednym z pierwszych członków Sieci Miast Międzykulturowych Rady Europy i pierwszym polskim ośrodkiem, który do niej dołączył, wyznaczając drogę, którą podążają inne miasta z Polski. W ostatnich latach Lublin wdrożył dobre praktyki w zakresie polityki międzykulturowej na poziomie lokalnym, którymi podzieliliśmy się z miastami na całym świecie – powiedział Thorsten Afflerbach, Dyrektor Wydziału Programów Integracyjnych i Antydyskryminacyjnych Rady Europy.

Komitet Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej (ADI-INT) jest ciałem wspierającym Komitet Sterujący ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji, Różnorodności i Włączenia (CDADI) w kierowaniu międzyrządowymi pracami Rady Europy w zakresie promowania równości dla wszystkich i budowania bardziej włączających społeczeństw. Celem tych działań jest zapewnienie skutecznej ochrony mieszkanek i mieszkańców naszego kontynentu przed dyskryminacją i nienawiścią, tak aby zapewnić wszystkim równy udział w życiu politycznym i publicznym.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Samorządy Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego będą współpracować na rzecz rozwoju kultury

W skład Komitetu w styczniu 2024 roku powołano przedstawicieli 10 państw członkowskich Rady Europy: Belgia, Chorwacja, Finlandia, Włochy, Luksemburg, Północna Macedonia, Portugalia, Hiszpania, Ukraina, Wielka Brytania, a także 10 miast uczestników Programu „Miasta Międzykulturowe”: Bilbao, Bradford, Bursa-Osmangazi, Fuenlabrada, Reggio Emilia, Reykjavík, Ryga oraz Lublin.

Jeden komentarz do “Przedstawiciele Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy odwiedzili Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *