niedziela, 8 września, 2024
EkoLublinWiadomości

Lublin chroni dziką przyrodę. Ruszył nabór wniosków w ramach Zielonego Budżetu 2024

Urząd Miasta Lublin rozpoczął dziś nabór wniosków w ramach Zielonego Budżetu na 2024 rok. Aktualna, siódma już edycja programu, odbywa się pod hasłem „Naturalnie, w mieście!” i ma na celu zwrócenie uwagi na potencjał dzikiej przyrody w Lublinie.

Zielony Budżet daje lublinianom i lubliniankom możliwość udziału w planowaniu miejskich terenów zielonych, co roku w innym, zgodnym z tematem edycji, zakresie. Tym razem zgłaszane projekty dotyczyć mają obszarów powstałych naturalnie, dotąd nieurządzonych, a posiadających szczególne walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe i estetyczne. Obejmuje to również miejsca występowania specyficznych, zasługujących na uwagę i ochronę gatunków roślin i/lub zwierząt – tego typu lokalizacje posłużyć mogą celom edukacyjnym i badawczym.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Ścieżka „Monumenty przyrody” zaprasza na spacer śladem „zielonych” pomników

Wsparcie enklaw dzikiej przyrody w mieście oznacza, że przewidziany w projektach zakres ingerencji w naturalną przestrzeń zieloną musi być ograniczony i wyważony, a jego realizacja ma przebiegać z pełnym poszanowaniem przyrody.

Ruszył nabór wniosków w ramach Zielonego Budżetu 2024
fot. Miasto Lublin

Katalog przeznaczonych do wsparcia działań obejmuje:

– obkaszanie ścieżek i przedeptów;

– wydzielenie lub udostępnienie miejsc przeznaczonych do odpoczynku – przy czym ich infrastruktura powinna być wykonana z naturalnych materiałów, np. drewna, kamienia (możliwe jest także wykorzystanie elementów już obecnych w danej przestrzeni);

– pozostawianie bezpiecznych dla roślin i zwierząt stref, z których nie można korzystać;

– ustawienie tablic lub innego typu oznaczeń zawierających informacje na temat danego miejsca i występującej na nim dzikiej przyrody (np. siedliska, ekosystemu, flory, fauny);

– umieszczenie instalacji artystycznych lub rzeźb wpisujących się w dany krajobraz lub odzwierciedlających harmonię pomiędzy naturą, kulturą i sztuką;

– budowę i instalację domków dla zwierząt i owadów;

– organizowanie pogadanek, spacerów czy warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej;

– objęcie ochroną i ograniczeniem działalności człowieka obszarów cennych przyrodniczo – poprzez zakwalifikowanie ich jako użytek ekologiczny lub zespół przyrodniczo-krajobrazowy (w zależności od cech danego terenu) oraz, w miarę możliwości, oznaczanie tych miejsc w opisach i projektach miejskich planów zagospodarowania przestrzennego.

Ruszył nabór wniosków w ramach Zielonego Budżetu 2024
fot. Miasto Lublin | Skwer przy ul. Szczytowej #SkweryOdNowa

– Zależy nam, żeby chronić każdą taką przestrzeń i informować o tym, jakim gatunkom i procesom ma ona służyć. Niektóre miejsca chcemy tylko pokazać, oznaczyć w terenie oraz na mapie i udokumentować. W innych znaleźć kompromis pomiędzy ograniczeniami wynikającymi z ochrony przyrody, a udostępnieniem jej mieszkankom i mieszkańcom z dostosowaniem, w określonym stopniu, do funkcji rekreacji. Mamy na myśli działania z pełnym poszanowaniem przyrody – mówi Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni.

W rezultacie realizacji projektów mapa Lublina wzbogaci się o sieć miejsc, w których dziki charakter przyrody będzie walorem świadomie pozostawionym i objętym ochroną. Naturalnymi funkcjami tych obszarów będą świadoma rekreacja oraz edukacja ekologiczna, m.in. w postaci warsztatów przyrodniczych przeznaczonych dla uczniów szkół i przedszkoli.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Dobry Klimat w Szkole”: Lubelska młodzież staje do walki ze zmianami klimatycznymi

Nabór wniosków potrwa do 14 stycznia 2024 r, a listę projektów wybranych do realizacji poznamy na przełomie marca i kwietnia. Szczegółowe informacje na ten temat, a także na temat samego Zielonego Budżetu znaleźć można na dedykowanej stronie internetowej.

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło Zielony Budżet. Pierwsza edycja programu rozpoczęła się w 2016 r.

3 komentarze do “Lublin chroni dziką przyrodę. Ruszył nabór wniosków w ramach Zielonego Budżetu 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *