LublinWiadomościZ kraju i ze świata

Nie żyje prof. Wanda Półtawska. Honorowa Obywatelka Lublina i przyjaciółka Jana Pawła II

Zmarła prof. Wanda Półtawska. Honorowa Obywatelka Miasta Lublin, lekarz, wykładowca i bliska przyjaciółka papieża Jana Pawła II. 2 listopada obchodziłaby 102 urodziny.

Prof. Wanda Półtawska, urodzona w Lublinie w 1921 roku, zmarła, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo. Jako wybitny lekarz i wykładowca, Półtawska była również znana jako autorka wielu publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonych oraz obrony małżeństwa i rodziny. Jej przejmujące wspomnienia, takie jak „I boję się snów,” „Stare rachunki” i „Z prądem i pod prąd,” stanowią świadectwo jej heroizmu i zdolności do przebaczenia.

Młodzieńcze lata Wandy Półtawskiej naznaczone były wybuchem II wojny światowej. Pod niemiecką okupacją działała jako łączniczka w konspiracji antyhitlerowskiej. W lutym 1941 roku, została aresztowana i uwięziona przez gestapo. Z więzienia na Zamku Lubelskim trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Tam znalazła się w jednej z pierwszych grup kobiet poddanych straszliwym eksperymentom medycznym (tzw. grupa ravensbrückich „królików”). Pomimo tych przerażających doświadczeń, zachowała wiarę w miłość i człowieczeństwo.

W 1981 roku otrzymała papieski medal „Pro Ecclesia et Pontifice”. Została również odznaczona Orderem Orła Białego. Na arenie międzynarodowej działała jako konsultor Papieskiej Rady ds. Rodziny. Była członkinią honorową Papieskiej Akademii Życia i Doctorem Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu

Wanda Półtawska była również bliską przyjaciółką papieża Jana Pawła II i odgrywała istotną rolę jako popularyzatorka jego nauczania. Wszystko, co robiła, od medycyny po duchowość, było motywowane głęboką wiarą w wartość ludzkiego życia.

W związku ze śmiercią prof. Półtawskiej, Honorowej Obywatelki Lublina, dziś, 25 października, o godzinie 12.00, flaga Lublina na Ratuszu zostanie opuszczona do połowy masztu. A po hejnale, miejski trębacz odegra melodię „Cisza”.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin zostało nadane Wandzie Półtawskiej w 2009 roku.

Jeden komentarz do “Nie żyje prof. Wanda Półtawska. Honorowa Obywatelka Lublina i przyjaciółka Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *