LublinWiadomości

Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu

Wczoraj, w ramach obchodów Zjazdu Lublinerów 2023, w Teatrze Starym odbyła się uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu – związanym z naszym miastem donatorom Muzeum Narodowego w Lublinie. To wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności za ich ogromny wkład w rozwój życia kulturalnego Lublina oraz budowanie prestiżu i międzynarodowej pozycji miasta. Uroczystość uświetnił koncert Michała Hochmana „Moja wędrówka” oraz wystawa „Oblicza plakatu” na Zamku Lubelskim.

W 2017 roku, podczas Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski przekazali Lublinowi kolekcję dzieł sztuki współczesnej, którą wspólnie budowali przez ponad pół wieku. Ta donacja, dla Muzeum Narodowego w Lublinie stała się najważniejszą prywatną kolekcją grafiki, która w ostatnich latach wzbogaciła zbiory muzealne. Kolekcja obejmuje grafikę współczesną polską i zagraniczną, rysunki, plakaty, fotografie, dokumentacje, książki artystyczne, malarstwo i rzeźbę. Obok dzieł międzynarodowych artystów i klasyków XX wieku, zbiór ten zawiera również prace przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej.

Dzięki Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu  kolekcja Muzeum Narodowego w Lublinie została do dzisiaj wzbogacona o ponad tysiąc obiektów. Znajdują się w niej obszerne zbiory tzw. polskiej szkoły plakatu, prace Tadeusza Mysłowskiego oraz dzieła wybitnych polskich i zagranicznych artystów, takich jak Zbigniew Dłubak, Kajetan Sosnowski, Jan Ziemski, Tadeusz Kantor, Pablo Picasso, Maria Jarema i wiele innych. Warto zaznaczyć, że w kolekcji znajdują się również cenne publikacje książkowe.

Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa został uświetniony koncertem Michała Hochmana, zatytułowanym „Moja wędrówka”. Polski muzyk, mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych, zaprezentował utwory, które są refleksją na temat miejsc, w których mieszkał do czasu swojego wyjazdu z Polski w 1968 roku, w tym szczególnie o Lublinie, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nadchodzi X edycja Budżetu Obywatelskiego. Miasto przyjęło listę projektów do głosowania

Bezpośrednio po uroczystości nadania honorowego obywatelstwa odbyło się otwarcie wystawy „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego” na Zamku Lubelskim, przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Lublinie. Ekspozycja prezentuje głównie plakaty z lat 60. ubiegłego wieku, będące częścią kolekcji sztuki współczesnej zebranej przez Irenę Hochman i Tadeusza Mysłowskiego.

Decyzja o nadaniu honorowego obywatelstwa Lublina Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu została podjęta przez Radę Miasta na sesji 27 kwietnia 2023 roku. To wyjątkowe wyróżnienie jest wyrazem uznania dla ich niezwykłych osiągnięć i wkładu w rozwój kulturalny miasta.

Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu
fot. Miasto Lublin
Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu
fot. Miasto Lublin
Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu
fot. Miasto Lublin

2 komentarze do “Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *