LublinWiadomości

Nadchodzi X edycja Budżetu Obywatelskiego. Miasto przyjęło listę projektów do głosowania

Po raz kolejny mieszkańcy Lublina będą mogli zdecydować na co zostaną przeznaczone pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. W tym roku pula środków przeznaczonych na ten cel wynosi ponad 14 mln. Spośród 187 zgłoszonych projektów, 134 spełniły wszystkie kryteria formalne i wezmą udział w głosowaniu, które rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października. Ostateczną listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2024 roku, poznamy jesienią.

Wśród zgłoszonych projektów znalazło się 128 projektów dzielnicowych i 59 ogólnomiejskich. Spośród nich 134 zostały ocenione pozytywnie pod względem formalnym, 49 negatywnie, a 4 projekty zostały wycofane przez ich autorów. Podczas oceny formalnej brano pod uwagę kryteria, takie jak zgodność zgłoszonych pomysłów z zadaniami własnymi gminy lub powiatu, możliwość realizacji w ciągu jednego roku budżetowego oraz lokalizację inwestycji na terenie miasta.

Niektóre z pozytywnie ocenionych projektów będą wymagały modyfikacji przed realizacją. Autorzy projektów mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat zalecanych zmian w Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, pod numerem telefonu 81 466 25 60 lub adresem e-mailowym: [email protected].

Zgodnie z regulaminem, autorzy projektów mają 7 dni na złożenie odwołania w przypadku, gdy nie zgadzają się z oceną formalną. Odwołania można składać do 13 lipca włącznie, drogą elektroniczną na adres: [email protected], pisemnie w Biurze Obsługi Mieszkańców lub za pośrednictwem poczty na adres: Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3, I piętro, pok. 107.

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego są klasyfikowane w dwóch kategoriach: dzielnicowych i ogólnomiejskich. Projekty dzielnicowe są dedykowane mieszkańcom konkretnych dzielnic, a maksymalna wartość jednego projektu to 400 000 złotych. Jeżeli projekty zostaną zgłoszone we wszystkich dzielnicach, kwota ta zostanie wykorzystana w każdej z nich. W przypadku braku zgłoszeń w niektórych dzielnicach, niewykorzystane środki zostaną przekazane do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mają charakter infrastrukturalny i dotyczą budowy, przebudowy lub remontu.

Projekty ogólnomiejskie obejmują potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz te, które nie są przypisane do konkretnego terenu. W tej kategorii wyróżnia się projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne. Projekty nieinwestycyjne, nazywane również „miękkimi”, obejmują organizację wydarzeń kulturalnych, sportowych lub animacji społecznej, a maksymalna wartość projektu to 200 000 złotych. Z kolei projekty inwestycyjne, czyli tzw. „twarde”, mają większy zasięg oddziaływania i mogą obejmować maksymalnie dwa zadania inwestycyjne. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego wynosi 1 000 000 złotych. Projekt nie może polegać wyłącznie na opracowaniu dokumentacji.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Opłaty za odbiór śmieci w Lublinie. Nowe stawki od 1 lipca

W ramach X edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w głosowaniu, które zdecyduje o przeznaczeniu ponad 14 mln złotych na wybrane inwestycje. Każda z 27 dzielnic miasta otrzyma 400 000 złotych na realizację wybranego projektu, pod warunkiem, że zdobędzie on co najmniej 100 głosów. Głosowanie rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

Lista projektów złożonych w ramach X edycji Budżetu Obywatelskiego znajduje się pod tym linkiem.

fot. materiały prasowe

2 komentarze do “Nadchodzi X edycja Budżetu Obywatelskiego. Miasto przyjęło listę projektów do głosowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *