LubelskiePogodaWiadomości

Lubelszczyzna w cieniu burz. Alerty pierwszego i drugiego stopnia dla województwa lubelskiego

Mieszkańcy Lubelszczyzny muszą przygotować się na wystąpienie gwałtownych burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla części województwa lubelskiego. Alerty sugerują, że mieszkańcy regionu powinni spodziewać się gwałtownych zmian pogodowych.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia, czyli żółty alert, obowiązują w dziesięciu powiatach województwa lubelskiego:
w chełmskim, miasto Chełm, janowskim, krasnostawskim, kraśnickim, lubelskim, miasto Lublin, łęczyńskim, świdnickim, włodawskim. Mieszkańcy tych obszarów powinni przygotować się na silne burze z opadami deszczu od 15 do 20 mm, lokalnie nawet do 30 mm. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkości do 75 km/h, a prawdopodobieństwo wystąpienia gradu wynosi 80%.

Z kolei alert drugiego stopnia, oznaczony kolorem pomarańczowym, obowiązuje w pięciu powiatach: biłgorajskim, hrubieszowskim, tomaszowskim, zamojskim, a także w mieście Zamość. Te regiony mogą doświadczyć jeszcze silniejszych burz, z opadami deszczu od 30 do 40 mm, lokalnie nawet do 50 mm. Porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h, a prawdopodobieństwo wystąpienia gradu wynosi również 80%.

Ostrzeżenia obowiązują od godziny 12:00 do 21:00 we wtorek, 25 lipca. Mieszkańcom wymienionych powiatów zaleca się monitorowanie aktualizacji pogodowych na stronie internetowej IMGW.

Dodatkowo, IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownym wzrostem wody w rzekach. Alarmy te dotyczą zlewni takich rzek jak: Bug, Uherka, Wieprz, Pór, Tanew, Bukowa, Huczwa.

– W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych – brzmi komunikat IMGW.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak odpowiednio zadbać o zwierzęta w czasie upałów?

Przy takich warunkach pogodowych, zaleca się ostrożność i przestrzeganie wszelkich zaleceń wydawanych przez lokalne służby ratownicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *