LublinWiadomościZ kraju i ze świata

Jak odpowiednio zadbać o zwierzęta w czasie upałów?

Sezon letni niesie ze sobą wyzwania dla zwierząt, które gorzej znoszą wysokie temperatury ze względu na ograniczoną zdolność do chłodzenia organizmu. W tym szczególnym okresie warto podjąć odpowiednie środki, aby zapewnić naszym zwierzakom komfort podczas największych upałów.

Pamiętajmy, że nasze czworonożne przyjaciółki i przyjaciele słabiej niż my tolerują wysokie temperatury. Zwierzęta nie posiadają gruczołów potowych, co ogranicza ich naturalne mechanizmy chłodzenia organizmu. Próbują się ochłodzić przez ślinienie, otwierając pyszczki i nawet kopiąc doły w ziemi. Ważne jest, aby zapewnić im zacienione miejsce i odpowiednie nawodnienie. Ponadto, w czasie upałów należy uważnie obserwować swoje zwierzaki i szybko reagować na wszelkie niepokojące objawy, nie czekając, aż pojawią się pierwsze oznaki przegrzania

Aby ułatwić zwierzętom funkcjonowanie w czasie upałów, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, nasi pupile powinni mieć stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Jeśli zostają sami przez dłuższy czas, zaleca się umieszczenie dwóch misek z wodą w różnych miejscach, aby w przypadku wywrócenia jednej z nich zwierzę mogło napić się z drugiej.

Pamiętajmy również o nawadnianiu zwierząt podczas spacerów. Przed wychodzeniem z domu przygotujmy butelkę z wodą i miskę, z których nasz podopieczny będzie mógł skorzystać w każdej chwili. Należy również ograniczyć spacery w porze największego upału, szczególnie jeśli mamy psa o krótkiej kufie i płaskim pysku (takie rasy jak mops, shih tzu, buldog, bokser, pekińczyk). Te psy są szczególnie podatne na przegrzanie i udar cieplny.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne wakacje, czyli jak zadbać, by dziecko nie zgubiło się podczas wyjazdu

Podczas spacerów unikajmy w miarę możliwości powierzchni asfaltowych i betonowych, które szybko nagrzewają się i mogą powodować oparzenia na opuszkach łap. Po powrocie do domu przetrzyjmy łapy zwierzaka wilgotną ściereczką, aby je schłodzić. W czasie upałów nie zakładajmy psom kagańców, które uniemożliwiają im oddychanie, co jest głównym sposobem regulacji temperatury organizmu. Nie zostawiajmy również zwierząt w zamkniętym samochodzie, nawet jeśli pozostawiamy uchylone okna.

W czasie upałów zwierzęta powinny mieć dostęp do najchłodniejszego pomieszczenia w domu, takiego jak piwnica, garaż lub łazienka. W ogrodzie należy zapewnić im miejsce zacienione, gdzie mogą swobodnie się poruszać. Aby dodatkowo schłodzić naszych pupili, warto przygotować dla nich brodzik lub zraszacz, a także skorzystać z chłodzących mat, ubranek lub obroży.

Należy ograniczyć intensywne zabawy na zewnątrz, zwłaszcza te, które wymagają dużego wysiłku, jak frisbee czy bieganie za piłką. Pamiętajmy również o odpowiedniej diecie – ciężkostrawne i tłuste jedzenie zastąpmy lekkimi, zbilansowanymi posiłkami. Zwracajmy uwagę na odpowiednie nawilżenie i unikajmy pokarmów o wysokiej zawartości soli.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczny wypoczynek – na co warto zwrócić uwagę?

Pielęgnacja sierści naszych zwierząt również ma znaczenie – codzienne szczotkowanie jest ważne, zwłaszcza w czasie upałów, kiedy wzrasta intensywność linienia. Unikajmy zbyt krótkiego strzyżenia sierści, ponieważ stanowi ona naturalną ochronę przed zarówno chłodem zimy, jak i upałem oraz oparzeniami słonecznymi.

Warto pamiętać, że dzikie i wolno żyjące zwierzęta, takie jak ptaki czy jeże, również potrzebują pomocy w czasie upałów. Możemy im zapewnić wodę w poidełkach lub płaskich naczyniach, ustawionych w bezpiecznych miejscach, z dala od ruchliwych dróg, idealnie w pobliżu krzewów i drzew, gdzie zwierzęta mogą znaleźć schronienie. Należy regularnie wymieniać wodę, ponieważ zalegająca i zanieczyszczona może być źródłem niebezpiecznych drobnoustrojów.

3 komentarze do “Jak odpowiednio zadbać o zwierzęta w czasie upałów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *