LublinWiadomości

10. Edycja Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Mieszkańcy wybiorą spośród 137 projektów

Blisko 140 projektów jest gotowych do startu w głosowaniu 10. edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Po szczegółowej analizie odwołań i uwzględnieniu niektórych zgłoszeń, ostateczna lista zostanie opublikowana we wrześniu. Mieszkańcy Lublina będą mieli bezpośredni wpływ na rozdysponowanie w 2024 roku ponad 14 milionów złotych na realizację obywatelskich pomysłów.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie mieszkańcy będą mogli wybrać spośród 137 projektów. Jak informuje Ratusz, proces selekcji był skrupulatny – złożono łącznie 187 wniosków.

– Pozytywną ocenę formalną uzyskały 134 projekty, 49 negatywną, a 4 projekty zostały wycofane przez autorów – mówi Joanna Stryczewska z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Pod uwagę brano czy zgłoszone pomysły dotyczą zadań własnych gminy albo powiatu i czy są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego. Proponowane inwestycje musiały ponadto dotyczyć terenów należących do miasta.

– Po etapie oceny formalnej, autorzy projektów, którzy nie zgadzali się z jej wynikami mogli wystąpić o ponowną analizę. Wpłynęły odwołania do ocen 16 projektów, w tym 2 złożone po terminie i 1 przez nieuprawnioną osobę – dodaje Joanna Stryczewska.

Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, Piotr Choroś, podkreśla, że analizowano wszystkie odwołania, aby jak najwięcej pomysłów mieszkańców znalazło się na liście do głosowania. Zaznaczył jednak, że muszą to być projekty realizowalne w założonych kwotach i terminie 12 miesięcy.

Projekty klasyfikowane są w dwóch kategoriach: dzielnicowych – o maksymalnej wartości 400 tys. zł, oraz ogólnomiejskich, które dzielą się na „miękkie” (np. wydarzenia kulturalne, sportowe – wartość do 200 tys. zł) i „twarde” (np. remont ulic – wartość do 1 mln zł). Zasięg oddziaływania tych ostatnich musi wykraczać poza obszar jednej dzielnicy.

W przypadku projektów dzielnicowych kwota 400 tys. zł będzie wykorzystana w każdej z lubelskich dzielnic, oczywiście o ile projekty zostaną złożone we wszystkich dzielnicach.

– W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu – tłumaczy rzeczniczka lubelskiego Ratusza.

Głosowanie odbędzie się między 22 września a 10 października 2023 r., a każda osoba mieszkająca w Lublinie będzie mogła oddać głos na 2 projekty dzielnicowe i 2 ogólnomiejskie. Wyboru można będzie dokonać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nadchodzi 10. edycja Budżetu Obywatelskiego. Miasto przyjęło listę projektów do głosowania

W ramach 10. edycji Budżetu Obywatelskiego, miasto przeznaczy ponad 14 mln zł na wybrane przez mieszkańców pomysły. Każda z 27 dzielnic miasta ma zagwarantowane 400 tys. zł, pod warunkiem uzyskania przez projekt minimum 100 głosów.

Ostateczna lista projektów, które będą poddane pod głosowanie, zostanie opublikowana na stronie internetowej Miasta Lublin we wrześniu. Niektóre z nich, za zgodą autorów, zostaną połączone lub zmodyfikowane.

4 komentarze do “10. Edycja Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Mieszkańcy wybiorą spośród 137 projektów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *