LublinWiadomości

Władysław Żmuda Honorowym Obywatelem Miasta Lublin

Władysław Żmuda, najbardziej utytułowany lubelski piłkarz, został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Uroczystość nadania odbędzie się w czwartek, 13 czerwca, o godz. 13:00 w Teatrze Starym w Lublinie.

Władysław Żmuda w drużynie narodowej (w latach 1973-1986) rozegrał łącznie 91 meczów, z czego 21 na mundialach. Jest jedynym polskim piłkarzem, który brał udział w czterech turniejach Mistrzostw Świata: w 1974, 1978, 1982 i 1986 roku, zdobywając dla Polski dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Krzysztof Cugowski z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin

Władysław Żmuda urodził się w 1954 roku w Lublinie, gdzie uczył się i stawiał pierwsze kroki w sporcie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 22 na Bronowicach, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 11, gdzie w szkolnej reprezentacji został zauważony przez ówczesnego zawodnika Motoru Lublin, Stanisława Świerka. Od 1966 roku trenował w juniorskich drużynach Motoru, a w 1971 roku sięgnął z klubem po historyczny sukces, zdobywając mistrzostwo Polski juniorów.

W 1971 roku otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-18, z którą na mistrzostwach Europy U-18 w Hiszpanii sięgnął po brązowy medal. Rok później przeniósł się do grającej w Ekstraklasie Gwardii Warszawa, a potem reprezentował barwy kolejno Śląska Wrocław i Widzewa Łódź, z którymi trzy razy zdobywał mistrzostwo Polski. Po mistrzostwach świata w 1982 roku, skorzystał z oferty włoskiej drużyny Hellas Verona, a potem amerykańskiego Cosmosu Nowy Jork. Następnie wrócił do Włoch, gdzie w barwach US Cremonese Cremona zakończył piłkarską karierę w 1987 roku.

Następnie rozpoczął działalność trenerską. W latach 1987-1989 trenował młodzież we Włoszech, a następnie w Turcji. W kolejnych latach był asystentem trenerów młodzieżowej reprezentacji Polski oraz pełnił rolę asystenta selekcjonera seniorskiej reprezentacji Polski, także na mistrzostwach świata 2002 w Korei Południowej i Japonii. Po tym turnieju został selekcjonerem reprezentacji Polski U-20, a w 2003 roku asystentem Pawła Janasa w seniorskiej reprezentacji Polski. W następnych latach prowadził kolejno reprezentacje Polski U-21, U-17, U-19 oraz U-20.

W 2019 roku Władysław Żmuda został zaliczony do „jedenastki stulecia” Polskiego Związku Piłki Nożnej – na pozycji środkowego obrońcy. Odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin dla Władysława Żmudy nadane zostało uchwałą Rady Miasta Lublin z dnia 25 maja 2023 roku.

Władysław Żmuda Honorowym Obywatelem Miasta Lublin

Miasto Lublin posiada obecnie 22 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Ks. Prof. Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz, Juliusz Machulski, Irena Hochman,Tadeusz Mysłowski oraz Krzysztof Cugowski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *