KulturaLublinWiadomości

Krzysztof Cugowski z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin

Krzysztof Cugowski, znany polski muzyk rockowy i współzałożyciel Budki Suflera, został odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Lublina. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 5 października w Teatrze Starym w Lublinie. Akt nadania to wyraz uznania dla jego artystycznego dorobku i działalności społecznej.

W słowach Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin, tytuł jest: „- Uznaniem dla dorobku oraz podziękowaniem za budowanie prestiżu i wzmacnianie pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce. To również oznaka wdzięczności za liczne gesty i dowody sympatii okazywane naszemu miastu, aktywność na rzecz lubelskich społeczności oraz zaangażowanie w akcje społeczne i charytatywne.”

Krzysztof Cugowski, urodzony w Lublinie w 1950 roku, jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków rockowych w Polsce. Wykształcenie muzyczne uzyskał w klasie fortepianu w Szkole Muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym w Lublinie.

W 1969 r. założył zespół rockowy pod nazwą Prompter’s Box – Budka Suflera. Od 1983 r. do 2014 r., czyli do czasu zakończenia działalności zespołu, współpracował z Budką Suflera, grając liczne koncerty w Polsce i za granicą. Jego osiągnięcia obejmują 12 albumów studyjnych, 4 albumy koncertowe i 5 kompilacji, w tym płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która ustanowiła rekord sprzedaży w polskiej fonografii (ponad milion sprzedanych egzemplarzy).

Budka Suflera z Krzysztofem Cugowski w składzie koncertowała w najbardziej prestiżowych miejscach na całym świecie. W 1999 wystąpili w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w roku 2004 w studiu Village Recorders w Los Angeles zespół nagrał część utworów na płytę „Jest”.

W 2020 roku, kiedy artysta obchodził podwójny jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin, ukazał się podwójny album pt. „50/70 Moje Najważniejsze” z wyborem nagranych na nowo utworów Krzysztofa Cugowskiego z 50 lat jego działalności muzycznej.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin nie jest pierwszym wyróżnieniem, jakie otrzymał. Wcześniej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublin, Angelusem Lubelskim, a także nagrodą polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk ’97 w kategorii wokalista roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu

Oprócz działalności muzycznej, Krzysztof Cugowski jest również znany z licznych inicjatyw społecznych i charytatywnych. Ponadto, w 2005 w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim.

Tytuł Honorowego Obywatela został przyznany lubelskiemu muzykowi przez Radę Miasta Lublin 25 maja 2023 roku. Ceremonia wręczenia tytułu była również okazją do występu Zespół Mistrzów, z którym obecnie koncertuje i nagrywa Krzysztof Cugowski.

Uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa odbyły się 5 października 2023 roku w Teatrze Starym w Lublinie.

2 komentarze do “Krzysztof Cugowski z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *